Kategorie Aktualności

Uwaga! Jeśli jeszcze używasz AirPort Time Capsule przeczytaj koniecznie

Time Capsule nie ma już od kilku lat w ofercie Apple. Jednak wciąż jest używana przez wiele osób, co wiem po zapytaniach od znajomych. Jeżeli nadal używasz Time Capsule z oryginalnym dyskiem, to nieszczęście może być o krok.

Wada fabryczna oryginalnych dysków Time Capsule

Apple w piątej generacji Time Capsule instalował dyski Seagate Grenada 2 i 3 TB i to te dyski z lat 2014-2018 zaczynają stwarzać spore ryzyko utraty danych.

Jak informuje 030 datenrettung, to ich serwisu zajmującego się odzyskiwaniem danych coraz częściej trafiają wspomniane dyski pochodzące z AirPort Time Capsule. Niestety część danych z nich jest już niemożliwa do odzyskania z powodu fizycznych uszkodzeń. A dzieje się to tak:

W trakcie licznych analiz w prawie 100% przypadków [dysków z TC przyp. red] musieliśmy zdiagnozować ten sam schemat uszkodzeń: Uszkodzona rampa parkingowa, a w konsekwencji zniszczona i zdeformowana jednostka odczytu i zapisu oraz najpoważniejsze uszkodzenia powierzchni dysków danych.

Musimy założyć, że jest to wina konstrukcji dysku twardego Seagate Grenada (ST3000DM001 / ST2000DM001 2014-2018) zainstalowanego w Time Capsule. Rampa parkingowa na tym dysku twardym jest wykonana z dwóch różnych materiałów.  Prędzej czy później rampa parkingowa pęknie w tym modelu dysku twardego, zainstalowanym w raczej słabo wentylowanym Time Capsule.

W prostszych słowach: Uszkodzenie rampy parkingowej, czyli miejsca, gdzie zatrzymują się głowice, gdy dysk jest wyłączony lub uśpiony, prowadzi do zniszczenia i znacznego zniekształcenia głowic zapisu i odczytu przy następnym parkowaniu. Jeśli Time Capsule zostanie teraz ponownie włączone lub obudzi się z trybu uśpienia, nośniki dyskowe z danymi zostaną zniszczone, ponieważ zdeformowane głowice będą je ryzować.

Po takiej katastrofie odzyskanie danych jest zazwyczaj możliwe tylko przy bardzo dużym nakładzie pracy i w wielu przypadkach nie jest już w pełni wykonalne.

Wspomniany serwis radzi, aby jak najszybciej wykonać kopię danych z Time Capsule i przestać używać tych urządzeń lub wymienić dysk na inny, co jest dość trudne, ale możliwe.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

2 lata temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

2 lata temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

2 lata temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

2 lata temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

2 lata temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

2 lata temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.