^
Nanoleaf Thread router brzegowy

Nanoleaf wprowadza funkcję routera brzegowego Thread 

Jaromir Kopp

8 lipca 2021

HomePod Mini był pierwszym dostępnym routerem brzegowym dla Thread. Google dopiero planuje dodać wsparcie dla routera brzegowego w swoim Nest Hub (2-gen.) i Nest Hub Max. Oznacza to, że z dobrodziejstw sieci Thread w Smart Home mogą obecnie korzystać jedynie użytkownicy sprzętu Apple zgodnego z HomeKit.

Co to jest router brzegowy w Thread?

Thread został stworzony specjalnie dla urządzeń IoT. Jego routery samodzielnie tworzą sieć (MESH), która zarządza połączeniami i reaguje na ewentualne awarie. Jednak aby uzyskać dostęp do urządzeń w sieci Thread z innych pracujących w „normalnych” sieciach IP, należy mieć jakiś pomost. Takim pomostem są właśnie routery brzegowe Thread. Teoretycznie każdy router (węzeł) Thread może być routerem brzegowym, jednak musi mieć jakiś drugi interfejs do innej sieci np. Wi-Fi, czy Ethernet. Dodatkowo musi też „umieć” przekazać dane uwierzytelniające dla dołączanych urządzeń. Sprawę komunikacji na szczęście ułatwia zastosowanie standardowego protokołu IP6 w sieciach Thread. Jednak problemem jest uwierzytelnianie.

W przypadku HomePod mini i Apple, za bezpieczne podłączanie urządzeń do sieci Thread odpowiada HomeKit. Urządzenie najpierw za pomocą Bluetooth jest dodawane do HomeKit identycznie jak do tej pory. Dopiero po tym, za pomocą bezpiecznego połączenia HomeKit w sposób niewidoczny dla użytkownika, są przez Bluetooth przekazywane dane sieci Thread i stosowne klucze uwierzytelniające. Tak samo będzie w nadchodzącym standardzie Matter (CHIP).

Nanoleaf wprowadza funkcję routera brzegowego Thread w Nanoleaf Shapes i Elements

Nowością nie jest Thread w tych urządzeniach, ale właśnie funkcja routera brzegowego. Jak wiecie Nanoleaf ma w swojej ofercie już kilka urządzeń z Thread. Są to m.in. bardzo fajne żarówki  Essentials. Te jednak za pomocą Thread mogą się łączyć jedynie z HomeKit. Użytkownicy androfonów muszą korzystać z Bluetooth. 

Po wprowadzeniu funkcji routera brzegowego w Shapes i Elements, żarówki Essentials będą mogły komunikować się z androfonami rownież przez Thread (z pośrednictwem Shapes lub Elements). Za uwierzytelnienie w sieci Thread będzie odpowiedzialna aplikacja Nanoleaf, jednak pozwoli to na integrację żarówek z systemami SmartThings, Alexa i Google Assistant.

Jak już wspominałem, ten problem zniknie w akcesoriach zgodnych ze standardem Matter. Jednak prace nad nim wciąż są w toku i jesienny termin premiery pierwszych zgodnych akcesoriów nie jest taki pewny, a przynajmniej nie należy się spodziewać ich wielkiego wysypu. Widać to też po działaniach Nanoleaf, który nie chciał czekać (choć należy do grupy wspierającej Matter) i wziął sprawy w swoje ręce. 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy