^
Izolacja głosy i tryb portretowy w FaceTime

Lepsze FaceTime. Jak włączyć izolację głosu i rozmycie tła [beta]

Jaromir Kopp

7 lipca 2021

Nadchodzące systemy mają bardzo wiele udogodnień związanych z rozmowami wideo. Już teraz w betach można korzystać z izolacji od dźwięków otoczenia i rozmycia tła. Oto kilka porad, jak posługiwać się tymi funkcjami.

Izolacja głosu

Funkcja pozwala na wyciszenie dźwięków otoczenia podczas rozmów wideo i konferencji za pomocą FaceTime. Wg filmu prezentującego tę opcję, pokazanego podczas WWDC jej działanie jest bardzo konkretne. Praktyka to potwierdza.

Podczas rozmów z iPhone’em przy uchu, system wyciszania dźwięków otoczenia bazuje na porównywaniu sygnału z kilku mikrofonów. Sprawdza się to od lat bardzo dobrze, ale w przypadku rozmów wideo nie jest przydatne. Tu urządzenie musi bazować już na analizie samego dźwięku, aby odróżnić mowę od hałasu.

Aby zmienić tryb mikrofonu, należy uruchomić aplikację FaceTime i wysunąć Centrum sterowania (w iPhone’ach z przyciskiem Home od dołu, z Face ID i iPadach, od góry po prawej). 

Na górze Centrum pojawią się dwie nowe opcje, aktywne tylko podczas rozmów FaceTime lub gdy aplikacja jest uruchomiona. 

Pukamy w Tryb mikrofonu i wybieramy odpowiedni tryb. 

Izolacja głosu w FaceTime

Izolacja głosu, jak już wspomniałem, wycisza hałas otoczenia. Szerokie spektrum działa odwrotnie i może być przydatne, jeżeli chcemy podzielić się odgłosami przyrody lub popisami muzycznymi.

Funkcje są aktywne w Centrum sterowania oczywiście również, jeżeli odbierzemy połączenie.

Tryb izolacji wymaga iPada pub iPhone’a z procesorem A12 lub Maca wyprodukowanego po 2018 roku.

Tryb portretowy, czyli rozmycie tła

Jak widzicie, ta funkcja nie została jeszcze poprawnie nazwana po polsku. W języku angielskim użyto określenia „tryb portretowy”, co ktoś bezmyślnie i automatycznie skojarzył podczas tłumaczenia z ustawieniem strony w wydruku. Tak czy siak, funkcja działa już w becie poprawnie.

Mamy do niej dostęp również z centrum sterowania, ale też z ekranu rozmowy. W pierwszym wypadku wystarczy, że tak samo jak w przypadku mikrofony, wyciągniemy Centrum sterowania i włączymy lub nie „tryb portretowy”.

Tryb portretowy w FaceTime

Podczas rozmowy pukamy w ekranik z podglądem naszej kamery. Gdy się powiększy, zobaczymy w rogu ikonkę trybu portretowego i z jej pomocą możemy go włączyć i wyłączyć zależnie od potrzeb.

Tryb portretowy wymaga iPada pub iPhone’a z procesorem A12.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Kil

    Kurde, a gdzie standardowe pytanie J.K.: „A jak Wy będziecie używać tej funkcji?”?

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *