^
Larry David przedstawia proces przeglądu aplikacji App Store

Larry David przedstawia proces przeglądu aplikacji App Store

Jaromir Kopp

6 lipca 2021

Film, a w zasadzie jego fragment, w którym główną rolę gra aktor komediowy Larry David parodiujący pracę działu review App Store, pojawił się w sieci. Został on nakręcony na zlecenie Apple i miał otwierać WWDC 2014. Niestety nigdy nie został użyty.

Approval lub Rejected 

Wśród elementów scenografii, które widzimy na krótkim fragmencie wyciętym z całego filmu, są dwie pieczęcie. Zielona i czerwona, które jak się domyślacie, mają służyć do oznaczania, czy aplikacja zyskała akceptację, czy została odrzucona. Oczywiście nie mogło zabraknąć iMaca i mini golfa w biurze „szefa”, którego gra Larry David.

Sam Henri-Gold, który podzielił się fragmentem wideo, zaznacza, że choć ma dostęp do całości, to nie chce publikować ani filmu, ani linka. Piszę, że wyciekł on do sieci raczej przez przypadek i nie chce narobić problemów. Sam prowadził stronę, na której publikował reklamy, filmy promocyjne i inne materiały dotyczące Apple. Jednak strona została zamknięta po lawinie wniosków o naruszenie praw, wysłanych przez Apple.

https://twitter.com/samhenrigold/status/1412122843949715459?s=20

App Store jest obecnie pod obstrzałem z powodu domniemanych praktyk monopolistycznych i politycy w imię głupio rozumianej wolności konkurencji, chcą nas wydać na pastwę informatycznych złoczyńców i pozbawić ochrony. 

Jednak już wcześniej App Store był krytykowany, ale zazwyczaj przez deweloperów, których pomysły nie mieściły się w ramach dozwolonych w App Store lub po prostu nie rozumieli zasad. Te ostatnie przez jakiś czas nie były zbyt jasne i pozwalały na sporą dowolność interpretacji. A to znów powodowało niesnaski i często słuszne podejrzenia o nierówne traktowanie.

Powyższy film miał być zapewne prześmiewczym nawiązaniem to wspomnianych kontrowersji i rozładować napięcie – przypominam, że szykowany był na WWDC 2014. Być może jednak okazał się zbyt kontrowersyjny i pojawiły się obawy, że może zostać wykorzystany przeciw Apple.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. Miłosz

    Miał rozładować napięcie? Nie można ocenić całości filmu, ale po tym fragmencie publiczność raczej wybuczałaby go w stylu podstawy do Pro Display XDR.

  2. Za duża marża

    Apple powinno zejść z marży. 30% to jest zdzierstwo. Przez to (i bardzo restrykcyjny sandbox) wiele programów na mac wyszło z AppleStore.

    30% miało sens na początku, ale teraz to już przesada.