^
MacBook 12

MacBook 12″ [2015] stał się przestarzały wg Apple

Jaromir Kopp

1 lipca 2021

Dokładnie tak, jak was informowałem 2 czerwca, MacBook 12″ z 2015 roku od dziś (1 lipca) jest już „przestarzały” wg Apple. Oznacza to, że możliwość jego naprawiania w autoryzowanych serwisach, będzie znacznie ograniczona, a w wielu przypadkach wręcz niemożliwa.

„Wycofany” z dniem 30 czerwca 2021

MacBook 12″ wywołał spore zamieszanie wśród użytkowników. Podzielili się oni na zagorzałych zwolenników oraz wrogów tego notebooka Apple. I nie zawsze chodziło o jeden port USB-C. Teraz MacBook 12 2015 trafił na listę „Wycofane produkty Apple”.

Na listę produktów wycofanych trafiają te, które ostatni raz pojawiły się w ofercie między 5 a 7 lat temu. 

Usługi i części można uzyskać przez dłuższy czas, zgodnie z przepisami prawa lub przez okres do 7 lat — zależnie od dostępności części. Ponadto notebooki Mac mogą spełniać kryteria przedłużonego okresu naprawy obejmującego wyłącznie baterię do 10 lat od zakończenia dystrybucji produktu do sprzedaży, w zależności od dostępności części.

MacBook 12″ kochany przez niektórych, nielubiany przez serwisantów

Komputer był ceniony za mobilność i przyzwoity czas pracy na baterii. Dodatkowo był to pierwszy i chyba jedyny notebook Apple z procesorem Intela, który nie wymagał wentylatora.

Kontrowersje wzbudzały jedyny port USB-C, który musiał służyć do zasilania i podłączania akcesoriów. Dodatkowo nie był to port z funkcją Thunderbolt, a jedynie USB 3.1.

Niestety mocne ograniczenia związane z zastosowaniem procesorów Core-M, które pozwalały na pasywne chłodzenie, znacząco ograniczał wydajność. Obraz „klatkował” nawet podczas zmiany ekranu. Późniejsze, mocniejsze wersje radziły sobie trochę lepiej.

W serwisach nie był lubiany ze względu na skrajną miniaturyzację i delikatne papierowe taśmy. Dodatkowo przy wymianie komponentów, często sprawiał problemy z ich „saprowaniem”.

Warto pamiętać, że wpisanie 30 czerwca na listę sprzętów wycofanych dotyczy na razie tylko pierwszej wersji MacBooka 12″ z początku 2015 roku. 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. izycha

    To mój Air 13 z 2015 roku to już zabytek :-0