^
Mac OS X 10.7 Lion i Mac OS X 10.8 Mountain Lion

Mac OS X 10.7 Lion i Mac OS X 10.8 Mountain Lion można pobrać od Apple

Jaromir Kopp

1 lipca 2021

Wygrzebałeś starszego Maczka? Chciałbyś zainstalować na nim „nowszy” lub starszy system, albo odświeżyć zainstalowany? Teraz nie musisz szukać instalek do pobrania byle gdzie. Apple udostępnił Mac OS X 10.7 Lion i Mac OS X 10.8 Mountain Lion w dziale pomocy technicznej.

Dla kogo Mac OS X 10.7 Lion

Mac OS X 10.7 wymaga Maka z procesorem 64-bitowym Intela: Intel Core 2 Duo, Core i3, Core i5, Core i7 lub Xeon, ale odpowiednio starego. System został wydany w lipcu 2011 roku.

Dodatkowo Apple podaje, że aby go zainstalować, należy wcześniej mieć na komputerze OS X Snow Leopard 10.6.6 lub późniejszy, ale to raczej wymaganie związane z Mac App Store i pewnie da się je obejść. System do działania wymaga 2 GB RAM i 7 GB wolnego miejsca na dysku.

Link do pobrania instalatora w formie obrazu dysku dmg, znajdziecie w art. pomocy technicznej: Mac OS X Lion Installer.

Dla kogo Mac OS X 10.8 Mountain Lion

W przypadku tego systemu Apple podaje już konkretną listę komputerów:

 • iMac (Mid 2007-2020)
 • MacBook (Aluminiowy, późny 2008 lub wczesny 2009 i nowsze)
 • MacBook Pro (Środek 2007 i nowsze)
 • MacBook Air (Późny 2008 i nowsze)
 • Mac mini (Początek 2009 i nowsze)
 • Mac Pro (Początek 2008 i nowsze)
 • Xserve (Początek 2009)

Nadal wystarczy 2 GB RAM, ale na dysku powinniśmy mieć 8 GB wolnego miejsca. Też należy mieć wcześniej zainstalowany OS X Snow Leopard 10.6.8 lub nowszy system.

Link do pobrania instalatora w formie obrazu dysku dmg, znajdziecie w art. pomocy technicznej: Mac OS X Mountain Lion Installer.

Oczywiście do przypisu „i nowsze” bardzo bym się nie przywiązywał, bo próby instalacji na zbyt nowym komputerze się nie powiodą. Listę obsługiwanych systemów przez konkretny model możecie znaleźć w Wikipedii i na innych stronach.

Aby było ciekawiej, Apple nadal oferuje w Mac App Store powyższe systemy, jeżeli mamy App Store i odpowiednio stary system i komputer.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

 1. Marcin

  Ja bym wolał aby udostępnili Mac OS X Snow Leopard ale w wersji 6.6 bo taka była fabrycznie na moim macu w sprzedarzy jest tylko wersja 6.3 która nie ruszy na tym macu

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *