^
tenda tx3

Najtańszy router Wi-Fi 6? Tenda TX3

Przemysław Marczyński

30 czerwca 2021

Dziś zastanawiając się nad kupnem routera, głównym parametrem jest wsparcie dla technologii Wi-Fi 6. Dzięki temu rozwiązaniu sieć powinna działać szybciej, a duża ilość podłączanych urządzeń do sieci będzie lepiej zarządzana dostępem do internetu. Jednak Wi-Fi 6 sprawia, że routery są drogie… no, chyba że sięgniecie po Tenda TX3.

Testujemy Tenda TX3

Jak sprawuje się wyjątkowo tani router z Wi-Fi 6? Jakie ma możliwości i na czym producent przyoszczędził, oferując urządzenie z najnowszą technologią w cenie 219,00 złotych? Zapraszam na najnowszy materiał wideo na naszym kanale YouTube.


Budowa Tenda TX3

tenda tx3

O gustach się nie dyskutuje… podobno. Powiem Wam jednak, że wygląd tego routera zaskakuje bardzo pozytywnie. Fajna jest ta zaokrąglona linia i lakierowana góra urządzenia. To wszystko daje bardzo ciekawy efekt wizualny. Na obudowie pali się tylko jedna dioda sygnalizująca pracę urządzenia. Pod spodem znajdziemy uchwyty do montażu routera na ścianie.

tenda tx3
Tenda TX3 posiada następujące porty:
-1xWAN
-3xLAN
-przycisk Restet
-przycisk WPS

Co ma Tenda TX3 w środku

Mocy nigdy za dużo… szczególnie w świecie technologii. Tenda TX3 ma czterordzeniowy procesor 1.5 GHz. Widziałem już układy z procesorami szybszymi, jednak po kilku tygodniach używania tego sprzętu w domowym zaciszu nie sądzą, żeby półtora gigaherca sprawiało nam jakiś problem. Wyższa wydajność przyda się gdy mamy w domu dużo urządzeń korzystających z Wi-Fi oraz pracujemy na dużych plikach przesyłanych po sieci.

tenda tx3

Warto wspomnieć o innych obsługiwanych standardach:
– WiFi 6 (802.11ax)
– Szyfrowanie WPA3
Nominalne prędkości dla częstotliwości:
– 2.4GHz – 574 Mbps
– 5GHz – 1201 Mbps

Zarządzanie z przeglądarki i iOS

Tenda TX3 ios
Pierwsza konfiguracja z poziomu przeglądarki polega na wybraniu kilku parametrów: typ połączenia, rodzaj IP i DNS. U mnie wystarczyło zmienić dane MAC adresu, aby dostawca automatycznie przyjął router do sieci i ustalił bezbłędnie wszystkie parametry.

Zarządzać routerem możemy z poziomu przeglądarki lub aplikacji na iOS/Android. Warto wspomnieć, że aplikacja i menu administracyjne jest po polsku.

Dla kogo Tenda TX3?

W tej cenie trudno szukać konkurencji. Na rynku urządzeń sieciowych Tenda trochę namiesza, oferując ten sprzęt w tak absurdalnej cenie. W domu Tenda TX poradzi sobie bez problemu z obsługą sieci i wyświetlanie filmów w usługach streamingowych. Jednak chcąc wykorzystywać sieć internetową „po kablu”, to niestety ograniczona ilość złącz, będzie nam doskwierać. Nie ma też portu USB do podłączenia drukarki lub współdzielenia plików w sieci.


Minusy
-mniejsza ilość złącz LAN niż standardowo (3 zamiast 4)
-tylko jedna dioda informacyjna na obudowie
-brak gumowych nóżek – router się ślizga

Plusy
-cena: 219 zł
-aplikacja po polsku
-zasięg bez zarzutu
-przyzwoita wydajność
-gwarancja: 2 lata

Oficjalna strona Tenda TX3www.tendacn.com

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy