^
Tarcze portretowe w watchOS 8

Portretowe tarcze dostępne w 2 becie watchOS 8. Wyglądają świetnie!

Jaromir Kopp

25 czerwca 2021

Pierwsze bety były pozbawione wielu zapowiadanych funkcji. Jedną z nich były portretowe tarcze w Apple Watch. Te jednak pojawiły się już w opublikowanej wczoraj późnym wieczorem drugiej becie watchOS 8. 

Portretowe tarcze wyglądają super!

Oczywiście wiele zależy od samego portretu i to zarówno pod względem estetycznym, jak i technicznym.

Tarcze portretowe można dodawać z poziomu iOS 15. Możemy dodać ich kilka i każda może mieć jedno lub więcej zdjęć, które będą się zmieniać po stuknięciu i za każdym obrotem nadgarstka. 

Na tarczy poza czasem można dodać dwie komplikacje np. datę i aktywność. Można je umieścić na dwa lub trzy sposoby. I tu wkraczamy w strefę aspektów technicznych zdjęcia portretowego, które chcemy użyć.

Bez informacji o głębi i zasłonięcie czasu

Podczas wyboru zdjęcia, aplikacja Watch proponuje tylko te, które zostały wykonane w trybie portretowym. Jednak jeden ze sposobów umieszczenia czasu i komplikacji zależy od tego, czy w zdjęciu są informacje o głębi. A to dlatego, że cyfry z czasem są częściowo „schowanie” za postać na pierwszym planie portretu. Dodatkowo niektórych zdjęć z głębią nie daje się użyć, bo postać zasłania większość cyfr. W takiej sytuacji system nie pozwala na dodanie zdjęcia. A szkoda, bo są przecież szczęśliwi, którzy czasu nie liczą.

Tarcze portretowe, wybór rozmieszczenia

Poza umieszczeniem godziny i komplikacji możemy wybrać jedną z 3 czcionek. 

Cechą szczególną tych tarcz, jest „efekt 3D” uzyskiwany za pomocą przesunięcia postaci na pierwszym planie względem informacji i tła zależnie od poruszania zegarkiem. To bardzo sympatyczny efekt, znany już m.in. z iPhone’ów.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Miłosz

    Czcionka to nie to samo co font.