^
Limit 5 GB pamięci RAM w iPadOS

iPadOS 15 i iOS 15 dadzą dostęp do większej ilości RAM

Jaromir Kopp

25 czerwca 2021

Jak pamiętacie, jako najprawdopodobniej pierwsi na świecie opisaliśmy problem z limitowaniem RAM w iPadach Pro z 8 i 16 GB pamięci operacyjnej. Zgodnie z przewidywaniem, Apple w nadchodzących aktualizacjach zniesie ten limit.

Masz iPada z 8 lub 16 GB? Aplikacje i tak dostają ~5 GB RAM

Problem odkrył autor popularnego programu graficznego na macOS, iPadOS i iOS ArtStudio Pro. Jak pisaliśmy, programy uruchomione na iPadzie Pro z 6 GB RAM otrzymują dostęp do około 4,7 GB pamięci. Jednak jak nas poinformował wydawca ArtStudio Pro w nowych iPadach aplikacja nie ma co liczyć na więcej niż ~ 5 GB RAM.

To się na szczęście zmieniło już w drugiej becie iPadOS 15 i iOS 15. Jednak aby aplikacja mogła użyć więcej RAM, jej deweloper musi „poprosić” o to system, ustawiając opcję com.apple.developer.kernel.increased-memory-limit na „yes”.

Wprowadzenie tej możliwości również w iOS może oznaczać, że nadchodzące iPhone’y Pro otrzymają nawet 8 GB RAM.

Apple informacje o nowym ustawieniu zamieścił na stornach z opisem bet:

com.apple.developer.kernel.increased-memory-limit

Wartość logiczna określająca, czy podstawowe funkcje aplikacji mogą działać lepiej przy wyższym limicie pamięci na obsługiwanych urządzeniach.

Dodaj to uprawnienie do swojej aplikacji, aby poinformować system, że niektóre z jej podstawowych funkcji mogą działać lepiej po przekroczeniu domyślnego limitu pamięci aplikacji na obsługiwanych urządzeniach. Jeśli używasz tego uprawnienia, upewnij się, że Twoja aplikacja nadal będzie działać poprawnie, jeśli dodatkowa pamięć nie jest dostępna.

Zwiększony limit pamięci jest dostępny tylko na niektórych modelach urządzeń. Wywołaj funkcję os_proc_available_memory, aby określić ilość dostępnej pamięci. Większe użycie pamięci może wpłynąć na wydajność systemu.

Opis wyraźnie sugeruje, aby deweloperzy mieli się na baczności i nie włączali bezmyślnie tej opcji. Nie każda aplikacja zyska, otrzymując dostęp do dodatkowych zasobów, które systemowi lub innym programom przydałyby się bardziej. Jednak dla twórców programów graficznych, czy przetwarzających znaczne ilości danych, wraz z pojawieniem się sprzętu oferującego więcej pamięci RAM, to bardzo duże ułatwienie.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy