Wcześniej niż to było planowane i wcześniej niż zakłada unijna umowa, rząd udostępnił certyfikat zaświadczający o szczepieniu przeciwko COVID w aplikacji mObywatel.
Pierwotnie rząd planował dodanie funkcji UCC w aplikacji mObywatel 25 czerwca. Wcześniej Unijny Certyfikat COVID funkcjonował tylko w formie zaświadczenia do pobrania z konta pacjenta po zalogowaniu https://pacjent.gov.pl. Zaświadczenie w pliku PDF można wydrukować i używać jako oficjalnego dokumentu. Jednak teraz użytkownicy mObywatel nie muszą już tego robić. W podróży po unii można posługiwać się zaświadczeniem z w aplikacji.
Komisja Europejska 14 czerwca zakończyła proces legislacyjny powołujący do życia UCC. „Paszporty covidowe” będą obowiązywać od 1 lipca, choć niektóre kraje będą mogły wdrożyć je z opóźnieniem. Jednak nie może ono przekroczyć sześciu tygodni. Polska uruchomiła system UCC wcześniej, bo przystąpiła do grupy pilotażowej.
UCC będzie dla służb granicznych i nie tylko dowodem, że jego okaziciel posiada odporność przeciwko SARS-CoV-2 lub nie stanowi zagrożenia epidemiologicznego. Dzięki temu podróżny uniknie obowiązku odbycia kwarantanny lub przejścia dodatkowego testu i będzie mógł swobodnie podróżować po całej Unii Europejskiej.
„Paszporty covidowe” wydawane są dla trzech grup osób: zaszczepionych, ozdrowieńców i osób posiadających negatywny wynik testu PCR. Jednak dla każdej z tych grup obowiązuje inny okres ważności zaświadczenia. Zaszczepieni mogą posługiwać się certyfikatem przez rok. W przypadku Polski zaświadczenie można uzyskać po 14 dni dniach od przyjęcia drugiej dawki lub szczepionki jednorazowej. Okres ważności dla ozdrowieńców to 180 dni, a dla posiadaczy negatywnego testu PCR 48 godzin.
Do tej pory w mObywatel można było korzystać z krajowego certyfikatu o szczepieniach przeciw COVID. Teraz po uruchomieniu aplikacji, jeżeli mamy już krajowe zaświadczenie, pojawia się monit o jego zastąpieniu przez certyfikat unijny. Wystarczy puknąć w Dodaj Unijny Certyfikat, przeczytać i zaakceptować warunki i już.
Podobnie jak zaświadczenie papierowe i wcześniej krajowe, jest on w postaci kodu QR, dodatkowo jest opatrzony zdjęciem pobranym z bazy rządowej (takie jak w dowodzie), identyfikatorem i oczywiście datą ważności. Na dole można zmienić język informacji z polskiego na angielski.
UCC można też dodać, tak jak inne dokumenty dostępne w mObywatel za pomocą funkcji „dodaj dokument”.
W App Store znajdziecie aplikację UCC – Unijny Certyfikat COVID. Jej jedynym zadaniem jest potwierdzenie ważności certyfikatu unijnego oraz sprawdzenie tożsamości jego posiadacza. Wystarczy zeskanować kod QR z ekranu innej aplikacji lub wydruku, aby sprawdzić ważność i poznać imię oraz nazwisko posiadacza.
Aplikacja działa też na Macach z procesorem Apple i do skanowania wymaga kamery np. tej w budowanej w MacBookach
Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…
Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…
Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…
Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…
Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…
Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.