Kategorie Aktualności

Unijny paszport covidowy już w aplikacji mObywatel

Wcześniej niż to było planowane i wcześniej niż zakłada unijna umowa, rząd udostępnił certyfikat zaświadczający o szczepieniu przeciwko COVID w aplikacji mObywatel. 

Unijny Certyfikat COVID (UCC) w mObywatel

Pierwotnie rząd planował dodanie funkcji UCC w aplikacji mObywatel 25 czerwca. Wcześniej Unijny Certyfikat COVID funkcjonował tylko w formie zaświadczenia do pobrania z konta pacjenta po zalogowaniu https://pacjent.gov.pl. Zaświadczenie w pliku PDF można wydrukować i używać jako oficjalnego dokumentu. Jednak teraz użytkownicy mObywatel nie muszą już tego robić. W podróży po unii można posługiwać się zaświadczeniem z w aplikacji.

Unijny Certyfikat COVID (UCC), co to takiego?

Komisja Europejska 14 czerwca zakończyła proces legislacyjny powołujący do życia UCC.  „Paszporty covidowe” będą obowiązywać od 1 lipca, choć niektóre kraje będą mogły wdrożyć je z opóźnieniem. Jednak nie może ono przekroczyć sześciu tygodni. Polska uruchomiła system UCC wcześniej, bo przystąpiła do grupy pilotażowej. 

UCC będzie dla służb granicznych i nie tylko dowodem, że jego okaziciel posiada odporność przeciwko SARS-CoV-2 lub nie stanowi zagrożenia epidemiologicznego. Dzięki temu podróżny uniknie obowiązku odbycia kwarantanny lub przejścia dodatkowego testu i będzie mógł swobodnie podróżować po całej Unii Europejskiej.

„Paszporty covidowe” wydawane są dla trzech grup osób: zaszczepionych, ozdrowieńców i osób posiadających negatywny wynik testu PCR. Jednak dla każdej z tych grup obowiązuje inny okres ważności zaświadczenia. Zaszczepieni mogą posługiwać się certyfikatem przez rok. W przypadku Polski zaświadczenie można uzyskać po 14 dni dniach od przyjęcia drugiej dawki lub szczepionki jednorazowej. Okres ważności dla ozdrowieńców to 180 dni, a dla posiadaczy negatywnego testu PCR 48 godzin.

Jak uzyskać zaświadczenie UCC w mObywatel?

Do tej pory w mObywatel można było korzystać z krajowego certyfikatu o szczepieniach przeciw COVID. Teraz po uruchomieniu aplikacji, jeżeli mamy już krajowe zaświadczenie, pojawia się monit o jego zastąpieniu przez certyfikat unijny. Wystarczy puknąć w Dodaj Unijny Certyfikat, przeczytać i zaakceptować warunki i już. 

Podobnie jak zaświadczenie papierowe i wcześniej krajowe, jest on w postaci kodu QR, dodatkowo jest opatrzony zdjęciem pobranym z bazy rządowej (takie jak w dowodzie), identyfikatorem i oczywiście datą ważności. Na dole można zmienić język informacji z polskiego na angielski.

UCC można też dodać, tak jak inne dokumenty dostępne w mObywatel za pomocą funkcji „dodaj dokument”.

Jak sprawdzić certyfikat?

W App Store znajdziecie aplikację UCC – Unijny Certyfikat COVID. Jej jedynym zadaniem jest potwierdzenie ważności certyfikatu unijnego oraz sprawdzenie tożsamości jego posiadacza. Wystarczy zeskanować kod QR z ekranu innej aplikacji lub wydruku, aby sprawdzić ważność i poznać imię oraz nazwisko posiadacza.

Aplikacja działa też na Macach z procesorem Apple i do skanowania wymaga kamery np. tej w budowanej w MacBookach

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

2 lata temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

2 lata temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

2 lata temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

2 lata temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

2 lata temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

2 lata temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.