^
Unijny Certyfikat COVID w mObywatel

Unijny paszport covidowy już w aplikacji mObywatel

Jaromir Kopp

22 czerwca 2021

Wcześniej niż to było planowane i wcześniej niż zakłada unijna umowa, rząd udostępnił certyfikat zaświadczający o szczepieniu przeciwko COVID w aplikacji mObywatel. 

Unijny Certyfikat COVID (UCC) w mObywatel

Pierwotnie rząd planował dodanie funkcji UCC w aplikacji mObywatel 25 czerwca. Wcześniej Unijny Certyfikat COVID funkcjonował tylko w formie zaświadczenia do pobrania z konta pacjenta po zalogowaniu https://pacjent.gov.pl. Zaświadczenie w pliku PDF można wydrukować i używać jako oficjalnego dokumentu. Jednak teraz użytkownicy mObywatel nie muszą już tego robić. W podróży po unii można posługiwać się zaświadczeniem z w aplikacji.

Unijny Certyfikat COVID (UCC), co to takiego?

Komisja Europejska 14 czerwca zakończyła proces legislacyjny powołujący do życia UCC.  „Paszporty covidowe” będą obowiązywać od 1 lipca, choć niektóre kraje będą mogły wdrożyć je z opóźnieniem. Jednak nie może ono przekroczyć sześciu tygodni. Polska uruchomiła system UCC wcześniej, bo przystąpiła do grupy pilotażowej. 

UCC będzie dla służb granicznych i nie tylko dowodem, że jego okaziciel posiada odporność przeciwko SARS-CoV-2 lub nie stanowi zagrożenia epidemiologicznego. Dzięki temu podróżny uniknie obowiązku odbycia kwarantanny lub przejścia dodatkowego testu i będzie mógł swobodnie podróżować po całej Unii Europejskiej.

„Paszporty covidowe” wydawane są dla trzech grup osób: zaszczepionych, ozdrowieńców i osób posiadających negatywny wynik testu PCR. Jednak dla każdej z tych grup obowiązuje inny okres ważności zaświadczenia. Zaszczepieni mogą posługiwać się certyfikatem przez rok. W przypadku Polski zaświadczenie można uzyskać po 14 dni dniach od przyjęcia drugiej dawki lub szczepionki jednorazowej. Okres ważności dla ozdrowieńców to 180 dni, a dla posiadaczy negatywnego testu PCR 48 godzin.

Jak uzyskać zaświadczenie UCC w mObywatel?

Do tej pory w mObywatel można było korzystać z krajowego certyfikatu o szczepieniach przeciw COVID. Teraz po uruchomieniu aplikacji, jeżeli mamy już krajowe zaświadczenie, pojawia się monit o jego zastąpieniu przez certyfikat unijny. Wystarczy puknąć w Dodaj Unijny Certyfikat, przeczytać i zaakceptować warunki i już. 

Podobnie jak zaświadczenie papierowe i wcześniej krajowe, jest on w postaci kodu QR, dodatkowo jest opatrzony zdjęciem pobranym z bazy rządowej (takie jak w dowodzie), identyfikatorem i oczywiście datą ważności. Na dole można zmienić język informacji z polskiego na angielski.

UCC można też dodać, tak jak inne dokumenty dostępne w mObywatel za pomocą funkcji „dodaj dokument”.

Jak sprawdzić certyfikat?

W App Store znajdziecie aplikację UCC – Unijny Certyfikat COVID. Jej jedynym zadaniem jest potwierdzenie ważności certyfikatu unijnego oraz sprawdzenie tożsamości jego posiadacza. Wystarczy zeskanować kod QR z ekranu innej aplikacji lub wydruku, aby sprawdzić ważność i poznać imię oraz nazwisko posiadacza.

Aplikacja działa też na Macach z procesorem Apple i do skanowania wymaga kamery np. tej w budowanej w MacBookach

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (6)
L

6 komentarzy

 1. Paweł Nyczaj

  W aplikacji mObywatel UCC zastępuje dotychczasowe polskie zaświadczenie o zaszczepieniu. Ponadto UCC jest też dostępny w apce mojeIKP, która docelowo ma uzupełnić mObywatela jeśli chodzi o zarządzanie danymi zdrowotnymi gdyż jest połączona z Internetowym Kontem Pacjenta. Osobiście moim zdaniem lepiej postawić na jedną aplikację mObywatel zwłaszcza, że ostatnio dodano do niej bilety kolejowe kupione za pośrednictwem strony Bilkom sprzedającej bilety większości polskich przewoźników kolejowych. To pozwala sądzić, że są poważne plany uczynienia z mObywatela hubu na różne dokumenty. Co do drukowania UCC, to i tak warto to zrobić, bo telefon może się np. rozładować. Nie ma też możliwości przeniesienia UCC z apki mObywatel do systemowego portfela,

  Odpowiedz
 2. Grzegory House

  Abstrahując od medycyny, to wiem tylko tyle że nie wierzy się politykom, z doświadczenia wiemy że nigdy nie mówią prawdy, tak jest i w tym przypadku. Sam nie dam sobie wstrzyknąć substancji, której następstwa są nieprzewidywalne. A paszport Covid to zaprzeczenie podstawowych praw nie tylko Polski, ale i samej Oni, dotyczących segregacji, niezależnie od powodu. Proszę mi tu nie wyjeżdżać że sytuacja nadzwyczajna, bo nie jest, proszę logicznie pomyśleć, czy taki numer by przeszedł bez masowego zastraszenia ludzi. Stara Rzymska zasada Divide Et Impera (dziel i rządź), nadal aktualna, i ma nie dobrze.

  Odpowiedz
  • Jaromir Kopp

   Acha, nieprzewidywalne. Czy nie łatwiej dodać czegoś do wody bez pytania? A może do jedzenia? Przecież chyba mają możliwości. Mogą odzież nasączać czymś, a potem zwalić winę na „chińskie podróbki”. Dodać coś to proszku na ból głowy.
   Czy ktoś rozsądny by taką machinę uruchamiał, aby na, coś zaaplikować?
   Naprawdę logika antyszczepionkowców jest tak słaba i podła, że szkoda gadać.
   Choć może coś w tym jest. Szczepią nas od wieku i w tym czasie część ludzkości bardzo zgłupiała i oddaliła się od nauki.

   Odpowiedz
   • grzegory house

    Nie mam nic przeciwko szczepionkom, ale przeciwko tej konkretnej, ponieważ sam producent nie bierze odpowiedzialności za skutki uboczne. Mam nadzieje że podczas szczepienia przeczytał Pan to co podpisał. Bo tam jest napisane że lek – szczepionka jest w fazie testów, czyli eksperyment medyczny. resztę pozostawiam bez komentarza.

    Odpowiedz
    • Miko

     Antyszczepy nawet tu uskuteczniają swoje żale . Lol

     Odpowiedz
     • Gregory House

      Brawo Ty. Segregacja na lepszych i gorszych. A widownia to Rząd. Divide et impera. Czego nie rozumiesz ?

      Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.