Jedną z ważniejszych i mocno oczekiwanych nowości w macOS 12 Monterey jest wprowadzenie języka skryptowego znanego już z iOS, iPadOS i watchOS, czyli Skrótów. To duża zmiana. Jednym z pierwszych wydawców aplikacji, który zapowiedział wsparcie dla Skrótów jest Pixelmator.
Od 28 lat głównym narzędziem do automatyzacji skrótów w systemach dla Maców jest Apple Script. Pozwala on na automatyzację żmudnych zadań w różnych aplikacjach. Może sterować nimi przez wbudowany interfejs, jeżeli deweloper to przewidział lub przez menu użytkownika „udając” kliknięcia poleceń. W 2004 roku Apple wprowadził znacznie prostszy w użyciu Automator. Jest on dość podobny w działaniu do Skrótów. Niestety w Skrótach brakuje bardzo fajnej cechy Apple Script, czyli „nagrywania” poleceń „wyklikiwanch” przez użytkownika i zamieniania ich na skrypt.
Skróty, a właściwie ich przodek, czyli Workflow odniosły ogromny sukces dzięki ich implementacji na iOS (i iPadOS). Apple przejęła Workflow w 2018 roku i uczyniła Skróty jedną z części systemów mobilnych. Zyskały one dzięki temu lepszy dostęp do funkcji systemowych, a ostatnio również automatyzacje, czyli wyzwalanie Skrótów różnymi zdarzeniami jak alarm, przyłączenie do siec Wi-Fi, stuknięcie w tył iPhone, wykrycie taga NFC, uruchomienie aplikacji i wiele innych.
Teraz Skróty trafiają na macOS i działają niezależnie od Apple Script i Automatora, choć mogą wywoływać skrypty Apple i polecenia w terminalu.
Teraz kiedy WWDC już się zakończyło (jeszcze raz wielkie dzięki dla nowego wirtualnego formatu!), chcemy podzielić się z Wami jedną bardzo szybką aktualizacją: Pixelmator Pro na pewno otrzyma wsparcie dla Skrótów. I zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby to wsparcie było najwyższej klasy i nie miało sobie równych.
Informacja z bloga Pixelmator
Podczas WWDC z zapowiedziano, że całkowite przejście na Skróty w macOS zajmie dwa lata. I już widać, że proces się rozpoczął.
Chyba pierwszą z firm, która zapowiedziała wsparcie dla Skrótów w macOS 12 jest Pixelmator. To dobry wskaźnik „makowości” dewelopera. Jak wiecie, Pixelmator nie zawraca sobie głowy rozwojem aplikacji na inne platformy i m.in. dlatego tak szybko może wdrażać nowości.
Deweloperzy, którzy chcą dodać wsparcie do swoich aplikacji, mnogą korzystać z doświadczeń z iOS. W programie należy umieścić interfejsy, przez które Skrót może komunikować się z aplikacją, wysyłając jej polecenia i dane oraz odbierając wyniki.
Jak obstawiacie, którzy deweloperzy jako kolejni ogłoszą wsparcie dla Skrótów? Jakie są wasze marzenia co do wsparcia w programach?
Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…
Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…
Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…
Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…
Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…
Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.