^
Skróty w Pixelmator Pro

Skróty w macOS. Pixelmator zapowiedział wsparcie

Jaromir Kopp

15 czerwca 2021

Jedną z ważniejszych i mocno oczekiwanych nowości w macOS 12 Monterey jest wprowadzenie języka skryptowego znanego już z iOS, iPadOS i watchOS, czyli Skrótów. To duża zmiana. Jednym z pierwszych wydawców aplikacji, który zapowiedział wsparcie dla Skrótów jest Pixelmator.

Skróty w macOS, a co wcześniej?

Od 28 lat głównym narzędziem do automatyzacji skrótów w systemach dla Maców jest Apple Script. Pozwala on na automatyzację żmudnych zadań w różnych aplikacjach. Może sterować nimi przez wbudowany interfejs, jeżeli deweloper to przewidział lub przez menu użytkownika „udając” kliknięcia poleceń. W 2004 roku Apple wprowadził znacznie prostszy w użyciu Automator. Jest on dość podobny w działaniu do Skrótów. Niestety w Skrótach brakuje bardzo fajnej cechy Apple Script, czyli „nagrywania” poleceń „wyklikiwanch” przez użytkownika i zamieniania ich na skrypt.

Skróty, a właściwie ich przodek, czyli Workflow odniosły ogromny sukces dzięki ich implementacji na iOS (i iPadOS). Apple przejęła Workflow w 2018 roku i uczyniła Skróty jedną z części systemów mobilnych. Zyskały one dzięki temu lepszy dostęp do funkcji systemowych, a ostatnio również automatyzacje, czyli wyzwalanie Skrótów różnymi zdarzeniami jak alarm, przyłączenie do siec Wi-Fi, stuknięcie w tył iPhone, wykrycie taga NFC, uruchomienie aplikacji i wiele innych.

Teraz Skróty trafiają na macOS i działają niezależnie od Apple Script i Automatora, choć mogą wywoływać skrypty Apple i polecenia w terminalu. 

Pixelmator Pro dla macOS Monterey zadziała ze Skrótami.

Teraz kiedy WWDC już się zakończyło (jeszcze raz wielkie dzięki dla nowego wirtualnego formatu!), chcemy podzielić się z Wami jedną bardzo szybką aktualizacją: Pixelmator Pro na pewno otrzyma wsparcie dla Skrótów. I zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby to wsparcie było najwyższej klasy i nie miało sobie równych.

Informacja z bloga Pixelmator

Podczas WWDC z zapowiedziano, że całkowite przejście na Skróty w macOS zajmie dwa lata. I już widać, że proces się rozpoczął. 

Chyba pierwszą z firm, która zapowiedziała wsparcie dla Skrótów w macOS 12 jest Pixelmator. To dobry wskaźnik „makowości” dewelopera. Jak wiecie, Pixelmator nie zawraca sobie głowy rozwojem aplikacji na inne platformy i m.in. dlatego tak szybko może wdrażać nowości.

Deweloperzy, którzy chcą dodać wsparcie do swoich aplikacji, mnogą korzystać z doświadczeń z iOS. W programie należy umieścić interfejsy, przez które Skrót może komunikować się z aplikacją, wysyłając jej polecenia i dane oraz odbierając wyniki.

Jak obstawiacie, którzy deweloperzy jako kolejni ogłoszą wsparcie dla Skrótów? Jakie są wasze marzenia co do wsparcia w programach? 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. krystian

    A tak z trochę innej beczki – znacie / możecie polecić jakiś kurs Pixelmatora Pro? Wiem że trochę jest na stronie pixelmatora, ale ja szukam czegoś od podstaw. Chodzi mi o retusz i edycję fotografii.