^
Płatny podcast

Podcasty ruszają z kanałami i abonamentami

Jaromir Kopp

15 czerwca 2021

Lepiej późno niż wcale. Dziś z kilkutygodniową obsuwą nowe podcasty od Apple wystartowały na całym świecie. Nadchodzą spore zmiany dla słuchaczy i wydawców.

Kanały i subskrypcje w Podcastach Apple

Tysiące subskrypcji Apple Podcasts i kanałów od najlepszych twórców na świecie, w tym Los Angeles Times, Luminary, NPR, Pushkin Industries i QCODE, są dostępne już dziś, a kolejne będą pojawiać się co tydzień.

Od dziś słuchacze w ponad 170 krajach i regionach mogą kupować subskrypcje pojedynczych programów i grup programów za pośrednictwem kanałów. Dzięki temu mogą wspierać ulubionych twórców, cieszyć się nowymi treściami i korzystać z dodatkowych przywilejów, takich jak słuchanie bez reklam i wczesny dostęp, bezpośrednio w Apple Podcasts.

Jak to wygląda z drugiej strony?

Program Apple Podcasters jest dostępny za roczną opłatą. Może on zostać dodany do konta podcastera w dowolnym momencie w serwisie Apple Podcasts Connect. Po zapisaniu się do programu zostanie pobrana opłata za pomocą metody płatności powiązanej z Apple ID. W Polsce roczny koszt to 95,99 zł

Po przystąpieniu do programu Apple Podcasters wydawca może w Apple Podcasts Connect przesyłać materiały audio (podcasty). Materiały audio dla subskrybentów są dostępne tylko dla użytkowników Apple Podcasts. Nagranie musi być przesyłane za pośrednictwem Apple Podcasts Connect, który zabezpieczy je za pomocą DRM. Płatne podcasty wymagają utworzeni kanału. Wszystkie treści są weryfikowane i muszą spełniać wymagania Apple Podcasts.

Apple pozwala na wybór różnych korzyści, dla opłacających subskrypcje

W ramach programu Apple Podcasters Program można zaoferować słuchaczom subskrypcję premium, która wiąże się z dodatkowymi korzyściami, takimi jak:

  • Słuchanie bez reklam. Abonenci mogą skupić się na treści.
  • Dodatkowe odcinki.
  • Wczesny dostęp.
  • Programy tylko dla subskrybentów.
  • Dostęp do archiwum.

Oczywiście można zaoferować słuchaczom darmowy okres próbny, aby zachęcić ich do wypróbowania subskrypcji przed jej zakupem.

Rozwiązanie jest interesujące, bo autorzy nie muszą martwić się o utrzymanie plików audio i rss. Do tej pory musiały być one przechowywane na serwerach przez wydawcę. Dodatkowo Apple daje możliwość pobierania opłat za treści na wspomniane wyżej kilka sposobów. 

Jak się sytuacja rozwinie i czy w Polsce płatne podcasty zdobędą popularność, dowiemy się w przeciągu kilku miesięcy.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (5)
L

5 komentarzy

  1. Andrzej

    Parę razy próbowałem słuchać podcastów jednak tego bełkotu w wykonaniu naszych pseudoznawców od wszystkiego nie da się słuchać. Szkoda uszu, z drugiej strony na youtube jest podobnie

    • Jaromir Kopp

      Bo 4HomeKit nie słuchałeś

      • pawlak

        Ja nie słuchałem, bo nie widziałem, że taki istnieje. Już zasubskrybowałem i przesłucham wszystkie odcinki.

        • Jaromir Kopp

          Dzięki

    • Jaromir Kopp

      Coś w tym jest co piszesz, ja z definicji nie słucham podcastów. Zdecydowanie wolę czytać, jeszcze nie straciłem tej umięjętności.