^
UWB ikona

Apple otwiera U1 dla deweloperów i producentów akcesoriów!

Jaromir Kopp

9 czerwca 2021

Pomału brak układu U1 w iPhone’ach i Apple Watch’ach staje się dokuczliwy. Już odczuwają to posiadacze HomePodów mini oraz AirTagów, a będzie gorzej. Apple otwiera U1, czyli UWB dla programistów i projektantów urządzeń.

Bliskie interakcje z U1

Tak zatytułowany jest artykuł opisujący możliwości interakcji w szerokim widmie emisji z urządzeniami od Apple, ale i w przyszłości od innych producentów.

I tu mamy kilka niespodzianek. Apple otwiera dostęp do U1 deweloperom. Będą mogli tworzyć aplikacje korzystające z precyzyjnych danych pomiaru odległości (iPhone i Apple Watch) oraz kierunku (tylko iPhone). Oczywiście mam na myśli modele z U1, czyli iPhone 11 i 12 oraz Apple Watch s6. Chodzi o pomiary odległości do innych iPhone’ów i Apple Watch’y oraz o urządzenia firm trzecich (które dopiero powstaną). Nie znalazłem wzmianek o HomePodzie mini i mam nadzieję, że tylko przez przeoczenie, bo podczas sesji WWDC21 na ten temat, podawano jako przykład właśnie tego HomePoda.

Jako zastosowanie, Apple podaje AR, gry oraz aplikacje pozwalające na odnalezienie np. wypożyczonego samochodu, czy taksówki, która w tłoku przed lotniskiem (no może teraz z tym tłokiem się trochę teraz zagalopowałem) na nas czeka.

Apple szuka producentów chipów

I tu zaczyna się najciekawsze. Otwarcie API U1 dla deweloperów to dopiero początek. Apple udostępnia pierwszą wersję „draft” dokumentacji opisującej sposoby komunikowania się urządzeń Apple z akcesoriami UWB innych firm. Niebawem nie tylko AirTagi da się precyzyjnie namierzać, ale również lokalizatory firm trzecich, czy całkiem inne wynalazki, od których odległość precyzyjnie zmierzona, jest ważna.

Apple wyraźnie nie chce „odsprzedawać” własnego układu U1, dlatego szuka producentów chipsetów, które będą zgodne ze specyfikacją Apple. Warto pamiętać, że UWB nie jest używane (przynajmniej na razie) do transmisji danych, a jedynie do pomiaru odległości i czasem kierunku. Zestawienie sesji i uwierzytelnienie akcesorium musi się odbyć inną drogą np. przez Bluetooth, sieć lokalną lub zabezpieczone połączenie internetowe.

Wygląda na to, że na efekty trochę poczekamy

Aplikacje używające U1 mogą pojawić się zaraz po premierze systemów. Jednak akcesoria zgodne z U1 raczej nie tak prędko, zwłaszcza jeżeli Apple rzeczywiście nie udostępni swoich układów i producenci akcesoriów będą musieli czekać na chipy UWB certyfikowane przez Apple od innych firm. Choć możliwe, że już Apple jest dogadane z jakąś firmą.

Macie może jakieś własne pomysły na zastosowanie takich pomiarów?

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (5)
L

5 komentarzy

  1. Michał

    piłki do golfa

    • Jaromir Kopp

      Patentuj!

  2. Jaro

    Ołówek na budowie

    • Jaromir Kopp

      Dobre!

  3. sfinks

    W Niemczech albo przynajmniej w Dolnej Saksonii problem z dostępnością AirTagów, idę sobie dzisiaj na luzaka do MediaMarkt (gdzie jeszcze tydzień temu kupowałem AirTagi dla siebie) a tu nic pusto, idę do Experta też pusto. Myślę sobie no nic, i tak jadę jutro do Hannoveru to podskoczę do Apple Store’a i tam bedą na pewno, ale właśnie sprawdziłem na stronie i też dupa. Mogę sobie zamówić z oczekiwaniem 2-3 tygodnie, a ja potrzebuję na jutro jako prezent na urodziny cholera. Autoryzowane sprzedawcy w Hannoverze też nic już nie mają. Jak żyć 😉