Kategorie AktualnościOpinie

Kogo dziwi, że bezstratna jakość nie jest dostępna dla AirPodsów?

Jak wiecie, Apple wczoraj jedną zapowiedzią bardzo zdenerwował konkurencję. Bez dodatkowych opłat wprowadzi bezstratną jakość i co bardziej drażniące, bo na razie niedostępne u konkurencji, wsparcie dla Dolby Atmos, czyli dźwięk przestrzenny.

W Apple się znają na dźwięku i nie „ściemniają” użytkowników

Zacznijmy od fragmentu wczorajszego komunikatu. Na końcu w przypisach małym druczkiem jest wyjaśnienie: 

Hi-Res Lossless wymaga również sprzętu zewnętrznego, takiego jak przetwornik cyfrowo-analogowy (DAC) USB.

I tu już moglibyśmy zakończyć dywagacje. Jednak po komentarzach pod poprzednimi artykułami czuję, że przyda się kilak wyjaśnień. 

Dlaczego AirPodsy nawet Maxy nie obsługują dźwięku bezstratnego? Większość podaje, że to z powodu Bluetooth i jego za małej przepustowości. To prawda, ale przynajmniej 24 bity w 48 kHz dałoby radę po Bluetooth 5.x przepuścić w jakimś sprytnym kodeku, choć wymagałoby, to sporo zachodu.

Czy ktoś zauważyłby różnicę? Siedząc wygodnie w cichym pokoju, zrelaksowanym i nastawionym na odbiór muzyki, pewnie tak. Jednak wzmacniacze w słuchawkach zasilanych bateryjnie nie dorównają wzmacniaczom AA, które, aby wyemitować dźwięk o mocy 10 W (sinus) pobierają z gniazdka 800 W. Na taką rozrzutność przenośnych słuchawek nie stać, a dopiero takie wzmacniacze dają pewność, że wrażenie poprawy jakości nie będzie iluzoryczne, a faktyczne. 

Apple po pierwsze nie naciąga na droższy abonament za jakość bezstratną, jak do wczoraj 1 robiły wszystkie serwisy stremingowe. Po drugie nie robi z mózgu (i uszu) wody użytkownikom, sugerując, że na ich smartfonach i innych zabawkach zauważą prawdziwą różnicę bez stosowania dodatkowego sprzętu. 

Zarabiaj i daj zarobić innym

Apple lubi zarobić, ale i daje pole do zarobku innym. Patrzcie przykład etui wszelakich, a zwłaszcza tych na AirTagi. Tak też jest i z usługą muzyczną. Bez dodatkowego sprzętu nie da się uczciwie zaznać nowej jakości. Chodząc nawet w AirPods Max po domu i np. parząc herbatę, nie da rady tak się wczuć w muzykę, aby odczuć różnicę. Dlatego producenci DAC będą mieli robotę. Również firmy od sprzętu audio będą bardziej skłonne zaimplementować Apple Music w swoich urządzeniach. 

A co z AirPlay?

Obecna wersja AirPlay obsługuje kodeki bezstratne Apple, jednak ma ograniczone samplowanie do 44,1 kHz (jakość płyty CD). Na szczęście w implementacji jest wyraźnie zaznaczone, że producenci sprzętu nie powinni „na sztywno” w kodzie ograniczać się do takiego taktowania, bo w przyszłości Apple może dopuścić inne, wyższe próbkowanie. Ta przyszłość już wydaje się nadchodzić, patrząc po wersjach beta bibliotek AirPlay.

Dolby Atmos

O ile brak dodatkowych opłat mógł zezłościć konkurencję od razu, to wprowadzenie czegoś, co jest nowością w muzycznych serwisach streamingowych sprawi im więcej problemów.

Tym razem Apple znów wyznacz nowy standard w muzyce i po okresie „gonienia” za konkurencją, staje się ponownie liderem innowacji. Apple ma siłę, aby zmobilizować wytwórnie, studia muzyczne i samych muzyków do tworzenia z uwzględnieniem standardu przestrzennego. Czy nam się to spodoba, to już inna sprawa? W wielu rodzajach muzyki raczej tak. 

I to z tego rodzaju dźwięku będziemy cieszyć się niemal wszyscy i bezwarunkowo zauważymy różnicę nawet w Apple AirPods 2.

1 Pierwszy na krok Apple zareagował Amazon, zrównując cenę swojej usługi muzycznej HD ze zwykłą. 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

2 lata temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

2 lata temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

2 lata temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

2 lata temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

2 lata temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

2 lata temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.