^
Apple Music z Dolby Atmos

Dźwięk przestrzenny i bezstratny w Apple Music wraz z Dolby Atmos 

Jaromir Kopp

17 maja 2021

Apple już dziś zapowiedział duże zmiany w swoim serwisie muzycznym. Apple Music zaoferuje dźwięk przestrzenny (Spatial Audio) w Dolby Atmos oraz jakość bezstratną do całej oferty Apple Music! To wszystko już w czerwcu i trafi do abonentów i to bez dodatkowych opłat!!!

Nowa jakość, stara cena!

Apple ogłosił dziś, że Apple Music udostępni abonentom najlepszą w branży jakość dźwięku dzięki funkcji Spatial Audio z obsługą standardu Dolby Atmos. Dźwięk przestrzenny daje artystom możliwość tworzenia wciągających doświadczeń dźwiękowych dla swoich fanów, z prawdziwym wielowymiarowym dźwiękiem i czystością. 

Abonenci Apple Music będą mogli także słuchać ponad 75 milionów utworów w formacie Lossless Audio – takim, w jakim artyści stworzyli je w studiu. Te nowe funkcje będą dostępne dla abonentów Apple Music od przyszłego miesiąca bez dodatkowych opłat.

Apple Music dokonuje największego w historii postępu w dziedzinie jakości dźwięku. Słuchanie utworu w Dolby Atmos jest jak magia. Muzyka dociera do Ciebie z całego otoczenia i brzmi niesamowicie. Teraz udostępniamy naszym słuchaczom to prawdziwie innowacyjne i wciągające doświadczenie, dzięki muzyce ich ulubionych artystów, takich jak J Balvin, Gustavo Dudamel, Ariana Grande, Maroon 5, Kacey Musgraves, The Weeknd i wielu innych„. Abonenci będą też mogli słuchać muzyki w najwyższej jakości dźwięku dzięki funkcji Lossless Audio. Apple Music, jakie znamy, zmieni się na zawsze.

To słowa Olivera Schussera, wiceprezesa Apple Music i Beats.

Domyślnie Apple Music będzie automatycznie odtwarzać utwory w Dolby Atmos na wszystkich słuchawkach AirPods i Beats z układem H1 lub W1, a także na wbudowanych głośnikach w najnowszych wersjach iPhone’ów, iPadów i komputerów Mac. Apple Music będzie stale dodawać nowe utwory w Dolby Atmos, a także opracowywać specjalny zestaw list odtwarzania z Dolby Atmos, aby ułatwić słuchaczom znalezienie muzyki, którą kochają. 

Ponadto albumy dostępne w Dolby Atmos będą oznaczone plakietką, co ułatwi ich odkrywanie.

W chwili uruchomienia subskrybenci będą mogli słuchać tysięcy utworów w technologii Spatial Audio, należących do największych światowych wykonawców i reprezentujących wszystkie gatunki muzyczne, w tym hip-hop, country, muzykę latynoską, pop i klasyczną. Apple Music współpracuje z artystami i wytwórniami muzycznymi nad dodawaniem do oferty nowych wydawnictw i najlepszych utworów katalogowych, ponieważ coraz więcej twórców zaczyna tworzyć muzykę specjalnie z myślą o doświadczeniu dźwięku przestrzennego. Apple Music i Dolby wspólnie ułatwiają muzykom, producentom i mikserom tworzenie utworów w Dolby Atmos. Podjęte inicjatywy obejmują podwojenie liczby studiów obsługujących technologię Dolby na głównych rynkach, oferowanie programów edukacyjnych oraz udostępnianie zasobów niezależnym artystom. 

Dźwięk bezstratny

Apple Music udostępni także swój katalog ponad 75 milionów utworów w formacie Lossless Audio. Apple wykorzystuje kodek ALAC (Apple Lossless Audio Codec), aby zachować każdy bit oryginalnego pliku audio. Oznacza to, że subskrybenci Apple Music będą mogli usłyszeć dokładnie to samo, co artyści stworzyli w studiu.

Aby zacząć słuchać bezstratnego dźwięku, abonenci najnowszej wersji Apple Music będą mogli włączyć tę funkcję w Ustawieniach > Muzyka > Jakość dźwięku. Tutaj można będzie wybrać różne rozdzielczości dla różnych połączeń, takich jak komórkowe, Wi-Fi lub do pobrania. Poziom bezstratny Apple Music zaczyna się od jakości CD, czyli 16 bitów przy 44,1 kHz, a następnie przechodzi do 24 bitów przy 48 kHz i jest odtwarzany natywnie na urządzeniach Apple. Dla prawdziwych audiofilów Apple Music oferuje także wersję Hi-Resolution Lossless w jakości do 24 bitów przy 192 kHz.

Ze względu na duże rozmiary plików i szerokość pasma potrzebną do uzyskania dźwięku bezstratnego i Hi-Res Lossless Audio, abonenci będą musieli zdecydować się na korzystanie z tej usługi. Hi-Res Lossless wymaga również sprzętu zewnętrznego, takiego jak przetwornik cyfrowo-analogowy (DAC) USB.

Informacje pochodzą z komunikatu prasowego Apple, który pojawił się dzień wcześniej, niż się tego spodziewaliśmy. Niestety nie ma na razie ani słowa o nowych słuchawkach.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (9)
L

9 komentarzy

 1. marek

  Jeśli mam sounbar z Dolby Atmos i airplay to pójdzie to w tej najwyższej jakości po airplay ? Mam też samsung Q7 z aplikacją Apple Music. Tam też pójdzie z Dolby Atmos ?

  • dawid

   nie liczył bym na to.. nawet AirPods Max’y nie będą miały wsparcia czy też AirPods pro…

    • dawid

     No niestety 🙁 myślałem że przynajmniej macy będą miały wsparcie.. a tak to mi już zachwyt nimi właśnie minął :/

     • Jaromir Kopp

      Czy kiedykolwiek słuchaliście tak przygotowanej muzyki na odpowiednim sprzęcie?
      Bo ja tak m.in na DAC RHA i ich słuchawkach. Zapewniam Was, że różnica jest, ale da się ją odczuć wyraźnie jak się usiądzie wygodnie w fotelu i skupi na słuchaniu. Bazprzewydowe słuchanie i dźwięk Hi-Res to inne światy

      • dawid

       Racja, ale jednak niedosyt, że maksy zostały tego pozbawione.. bo to miała już być wysoka klasa sprzętu..

       • Jaromir Kopp

        No ale jest! Jednak nie dla audiofilów. Za dużo elektroniki, za wiele korekt itp. Wzmacniacz w słuchawkach nie zastąpi zestawu AA, który pobiera 800 W mocy, aby grać z mocą 10 W.
        Na pocieszenie: nikt na razie nie ma dźwięku przestrzennego. Apple jest liderem.

        • dawid

         Widać tu dobrze że elektronika nie zastąpi jednak wszystkiego… a co do dźwięku to i tak myślałem że wcześniej to zrobią… bo Jobs, by tak długo nie czekał, aby konkurencja miała lepszą jakość dźwięku.. to było jego jedno z ważniejszych wymogów przy ipodzie..

         • Jaromir Kopp

          Zauważ, że inni nie mają 75 milionów utworów w „Lossless”. Zazwyczaj tylko część oferty. Dodatkowo „lossless” mają inni i to przestało być modne, Apple poszedł dalej. Znów wyznacza trędy. Teraz będzie moda na dźwięk przestrzenni i to dla Apple muzycy będą robić taki mastering.