^
iMac M1

Nowy iMac zdominuje rynek all-in-one nie tylko dzięki swoim zaletom

Jaromir Kopp

6 maja 2021

W pewnych dziedzinach komputery all-in-one są wyjątkowo popularne. Zazwyczaj spotkamy je w edukacji, biurach i innych miejscach, gdzie kompaktowa i prosta w obsłudze forma jest ważniejsza od możliwości rozbudowy. W tym segmencie obecnie rządziło HP, jednak jego pozycja lidera jest mocno zagrożona.

iMac wygryzie konkurencję

Jak informuje  DigiTimes cytowany przez Mac Rumors, nowy iMac może stać się najczęściej kupowanym komputerem typu „wszystko w jednym”. Może zdetronizować obecnie najpopularniejsze HP i Lenovo.

Wg danych Digitimes Research, HP było najchętniej wybieraną marką komputerów all-in-one w czwartym kwartale 2020 roku, dostarczając 925 000 sztuk. Drugie miejsce zajął Apple z 860 000 szt. sprzedanych iMaców i Lenovo z 731 000 sztuk PC. 

Teraz sytuacja ma się zmienić, nie tylko z powodu raczej pewnej popularności nowych iMaców, ale i z powodu problemów z komponentami. 

Źródła wskazały, że komputery AIO z wyższej półki, takie jak iMac, odczują jedynie ograniczony wpływ niedoboru komponentów, ale produkty z podstawowej i średniej półki o cenach od 500$ do 1000$ ucierpią znacznie bardziej. Kilka firm ODM już wstrzymało produkcję wielu komputerów AIO z powodu braku komponentów, jednak produkcja komputerów iMac pozostaje nienaruszona, powiedziały źródła.

To opinia DigiTimes. Wygląda na to, że potwierdza się slogan starej reklamy PZU „duży może więcej”.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (5)
L

5 komentarzy

 1. Oj

  Nie realne w Polsce i nie realne u polskiej mentalności zarobkowej. Już nie wnikam, ze „taki” All in one w polsce można kupić ciutkę poniżej 2 tysięcy zl ale z powodu podejście, ze wszystko w jednym to i do dup… 🙁 bez komentarza… a od czego jest rozszerzona gwarancja lub co lepsze DTD. Na naszym rynku nie mają łatwo.

 2. Nuci

  Raczej cena na no nie pozwoli. AiO najczęściej widuje się u sekretarek i w recepcjach. Nie będzie na runku AiO to wjadą NUCi lub inne minikomputery (których na rynku dostępnych jest sporo) powieszone z tyłu monitorów. Dell nawet zrobił komputer w nóżce monitora: Dell Optiplex 3090 Ultra.

  Druga rzecz na ile duży będzie popyt na tanie AiO w popandemicznej rzeczywistości – bo biura, a więc i sekretarki są mniej potrzebne.

  • Aaple

   Takie rozwiązania typu NUCo podobne o dziwo najczęściej spotykam ale to nadal jest tanie, takze zachwyt nad nowym AiO od maca w naszym kraju nie ma racji bytu. Nie mowie, że feeee, że beeee ! Chodzby ta retina, tylko ta Cena swoje tu robi, robią to tez nasze rodzime aplikacje ERP tylko pod windowsa. No i cena jednego imac vs 2 pc /3pc AiO . Takimi argumentami tu w naszym kraju zawsze będziemy sie przerzucali. Jezeli ktoś nie siedzi w branży sprzętu appla to ma cholernie ciężko udowodnić, ze sprzęt appla we firmie to jest to !

   • Nie tylko Polska

    Tym bardziej dla takich stanowisk jak recepcje we wszelakich gabinetach (recepcje u stomatologów, gabinety lekarskie) – coś ma działać na odpowiednim sofcie i ma być tanie, a nie wyglądać modnie.

    Myślę, że taka sytuacja nie dotyczy tylko Polski.

 3. mm

  „HP było najchętniej wybieraną marką komputerów all-in-one w czwartym kwartale 2020 roku, dostarczając 925 000 sztuk.”

  Tyle to się pewnie sprzeda samego różowego pudrowego iMac-a…