^
EKG w Apple Watch s4

Ciśnienie krwi, zawartość cukru i alkoholu, to ma mierzyć Apple Watch

Jaromir Kopp

4 maja 2021

Lekarze systematycznie powtarzają, że najważniejsza w leczeniu groźnych i przewlekłych chorób, jest wczesna diagnoza. Swoją przydatność w roli urządzenia diagnostycznego, Apple Watch już udowodnił, a jeden z przykładów mam w rodzinie. Jeżeli doniesienia się potwierdzą, to informacje o „kolejnych uratowanych życiach” dzięki Apple Watch będą jeszcze częstsze.

Ciśnienie krwi, zawartość cukru i alkoholu zmierzy Apple Watch

Jak podaje Mac Rumors Apple Watch może zyskać funkcję pomiaru ciśnienia krwi oraz poziomu glukozy i alkoholu we krwi, zgodnie z nowo ujawnionymi informacji o jednym z partnerów biznesowych Apple.

Ujawniono, że Apple jest największym klientem brytyjskiego startupu elektronicznego Rockley Photonics. Firma Rockley Photonics opracowała nieinwazyjne czujniki optyczne do wykrywania wielu parametrów zdrowotnych związanych z krwią, w tym ciśnienia krwi, poziomu glukozy i alkoholu we krwi. 

Ujawnienie przez Rockleya informacji, że jego największym klientem jest Apple, związane jest z przygotowywaniem się tej firmy do wejścia na giełdę w Nowym Jorku. Z dokumentów wynika, że Apple odpowiadał za większość jej przychodów w ciągu ostatnich dwóch lat i że ma trwającą „umowę na dostawy i rozwój” z firmą, na mocy której spodziewa się, że nadal będzie w dużym stopniu polegać na Apple w zakresie większości swoich przychodów. 

Biorąc pod uwagę rozwój Rockley Photonics i skalę partnerstwa Apple z tą firmą, wydaje się praktycznie nieuniknione, że technologia czujników tej firmy pojawi się w Apple Watch raczej wcześniej niż później.

Warto zaznaczyć, że Apple ma swoje własne patenty na pomiar ciśnienia we krwi, które poza badaniu światłem, polegają na analizie ruchów wywoływanych przez rozchodzącą się w tętnicach krew. I to takich patentów ma przynajmniej kilka. 

Niestety wcześniejsze plotki o tym, że analiza poziomu cukru we krwi trafi już do tegorocznych Apple Watchy, wydaje się zbyt optymistyczna. Przyjdzie nam poczekać na to raczej do 2022. 

Pytaniem jest, czym w tym roku Apple będzie chciało nas skłonić do zakupu nowego zegarka? Mnie motywują właśnie funkcje związane z analizą danych zdrowotnych. Jeżeli się nowe nie pojawią, prawdopodobnie będę miał jeden wydatek „z głowy”.

Apple Watch jako kluczyk do auta?

Już teraz niektóre modele BMW można otwierać za pomocą funkcji CarKey używającej NFC. Jednak niebawem zostanie ona zastąpiona przez UBW (U1). Jeżeli Apple Watch będzie mógł badać poziom alkoholu, to czy przy okazji nie zabierze nam kluczyków do auta? 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (5)
L

5 komentarzy

 1. Marcin

  Raczej nie sądzę aby udało się zaimplementować pomiar cukru po przez Apple do AW. Obecnie firmy farmaceutyczne sprzedające paski do pomiaru cukru we krwi, czy też sensory do odczytu, zarabiają na tym fortunę. Apple Watch z taką możliwością, bez konieczności kupowania pasków, czy też dodatkowych sensorów ktore co tydzień trzeba wymieniać, mógłby kosztować i 10 000 zł a wśród diabetyków rozszedłby się jak świeże bułeczki. Chyba że pomiar byłby czysto szacunkowy z dużym odchyleniem od wartości rzeczywistych.

  • Jaromir Kopp

   A myślisz, że ten „paskami” jest dokładny? Podczas testowania płynami skalibrowanymi dopuszczalna jest odchyłka 30-60 dla płynu „niskiego” i 254-344 dla „wysokiego”. To naprawdę niezły rozrzut. Oczywiście lobby farmaceutyczne będzie problemić, ale Apple coś na to wymyśli.
   Zresztą co poradzą? Nawet we Wrocławiu jest startup, który ma własne rozwiązanie optyczne o dokładności zbliżonej do pasków. Na razie wielkie jest, ale działa czysto optycznie.

 2. Max

  Kluczyków do auta nam nie odbierze ale do obsługi Apple Watch, I Phone, MacBooka i owszem ;-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

 3. endru098

  Czy to będzie nowy czujnik w nowym aw? Czy jednak oprogramowanie które z czasem pojawiają na strasznych aw?

  • Jaromir Kopp

   Nie ma co liczyć na aktyalizację softem. Z tego co wiem znów nowe kolory diód są używane w prototypach takich urządzeń.