^
Pomiar ciśnienia krwi za pomocą Apple Watch

Pomiar ciśnienia krwi za pomocą Apple Watch? Kolejny patent Apple

Jaromir Kopp

27 listopada 2020

Znajomy pokazał mi swój smart zegarek, taki za „100 złotych”. Poza pomiarami pulsu pokazywał on ciśnienie krwi. Bardzo się z dziwiłem, że zabawka Apple-Watcho-podobna ma taką funkcję. Przestałem się dziwić, gdy porównałem wyniki pomiarów. Jednak jest szansa, że niebawem pomiar ciśnienia krwi trafi do Apple Watch, a jego wyniki nie będą losowe.

Połączenie systemu elektrod do pomiaru czasu drogi pulsu (PTT) w celu pomiaru ciśnienia krwi 

Tak brzmi nazwa jednego z nowo ujawnionych patentów Apple. Firma chce umożliwić Apple Watch ciągłe monitorowanie ciśnienia krwi. Ten i kolejne patenty opisują, że można to zrobić bez przeszkadzania użytkownikowi.

Obecne ambulatoryjne i domowe pomiary ciśnienia krwi nie zapewniają ciągłego pomiaru ciśnienia. Dodatkowo, kiedy mankiet do pomiaru ciśnienia używany jest do monitorowania ciśnienia krwi podczas snu, okresowe nadmuchiwanie i opróżnianie mankietu może zakłócić sen pacjenta, a tym samym w pewnym może szkodzić pacjentowi i potencjalnie zamienić jego ciśnienie krwi i zafałszować wyniki.

Pierwszy patent opisuje sposób połączenia elektrod do pomiaru czasu, drugi dodaje do tego sposób na wykrycie kiedy fala krwi dociera do nadgarstka. Przypomnę, że impulsy elektryczne rozchodzą się w ciele bardzo szybko, a fala ciśnienia wywołana pulsem serca musi się rozejść „hydraulicznie” w tętnicach. Czas rozchodzenia się pulsu jest jednym z ważniejszych parametrów określających elastyczność naczyń krwionośnych, a tym samym ich kondycję. Im bardziej elastyczne, tym puls rozchodzi się wolniej, a układ krwionośny mniej sponiewierany przez miażdżycę. Ten parametr mierzy m.in. waga Withings Body Cardio. Teraz Apple twierdzi, że z tych pomiarów można precyzyjnie wyliczyć również ciśnienie krwi. 

Drugi patent wykorzystuje do pomiaru fizycznego pulsu (nie elektrycznego) akcelerometry umieszczone w pasku zegarka. Mają one wykrywać zmiany w przekroju nadgarstka wywoływane pulsem krwi. Dalej system porównuje przebieg pulsu elektrycznego generowanego przez serce z pulsem fizycznym docierającym do nadgarstka.

W przypadku obu patentów konieczne będzie użycie, odpowiednich złącz pomiędzy kopertą zegarka a paskami, które mają te dodatkowe sensory. Na to Apple też już ma patenty.

O tym jak ważny jest pomiar ciśnienia krwi, nie muszę raczej nikomu przypominać. Niestety problemy z nadciśnieniem trafiają się już całkiem młodym osobnikom. Dla wielu niemal stały i niezauważalny pomiar ciśnienia, mógłby bardzo pomóc w usprawnieniu leczenia i wczesnej diagnozie ewentualnych anomalii.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (5)
L

5 komentarzy

 1. kba

  I na tę funkcje osobiście czekam.

 2. Janusz

  Drogi Panie. Nie osobnikom a osobom. osobniki mamy w świecie zwierząt, a o ludziach mówi się osoby. co nie znaczy , że czasem niektórym bliżej tam 😉

  • Jaromir Kopp

   A to racja, ale nie wiedziałem, czy napisać „osobom”, czy „osobą”

 3. Paweł Nyczaj

  Czekam na te funkcję. Aktualnie mierzę ciśnienie ciśnieniomierzem Withings BPM Core. Docelowo fajnie byłoby, żeby Apple Watch był głównym i na codzień wystarczającym centrum medycznym na nadgarstku (oczywiście AW nie mógłby mierzyć wagi, choć podobno są rozwiązania szacujące wagę na podstawie danych mierzonych na nadgarstku). Równie przydatny byłby bezkontaktowy pomiar cukru we krwi. To wydaje się niemożliwe, ale podobno jest już kilka tego typu projektów, w tym jeden autorstwa polskiego startupu. Oczywiście Apple wprowadziłby takie rozwiązanie dopiero po upewnieniu się, ze jest niezawodne i może uzyskać wymagane certyfikaty medyczne

 4. Mufis

  Kupiłem dla zabawy opaskę za 39 PLN pomiar ciśnienia impulsu ( na 40 pomiarów) wszystkie zgodne z wypasionym omronem z mankietem naramiennymn… wiec mozna