^
Find My Certification Assistant ikona

Apple udostępnia aplikację do testowania lokalizatorów firm trzecich

Jaromir Kopp

7 kwietnia 2021

Najprawdopodobniej wraz z rychłą premierą iOS 14.5 pojawi się możliwość używania z systemem lokalizacji Apple akcesoriów firm trzecich. Przy pomocy Lokalizatora, będzie można odszukać słuchawki, walizki, czy breloczki, które spełniają ścisłe wytyczne narzucone przez Apple. Do kontroli ich zgodności ma służyć m.in. udostępniona właśnie aplikacja „Find My Certification Assistant”.

Używać tylko zgodnie z licencją MFi!

Opis aplikacji w App Store nie jest bogaty. Zaczyna się od zastrzeżenia, że korzystać z niej można, tylko posiadając aktywną licencję MFi. I to jest o tyle interesujące, że inne tego typu aplikacje do testowania urządzeń zgodnych z MFi również na iOS, Apple udostępnia w portalu dla MFi, a nie publicznie w sklepie.

Find My Certification Assistant ekrany

Aplikacja służy do wykonania testów zgodności oprogramowania oraz działania akcesorium lokalizującego zgodnie z procedurami. Jak widać poza Bluetooth, akcesoria mogą też mieć układy do łączności NFC. Nie wiadomo nic na temat tego, czy Apple będzie firmom trzecim udostępniał połączenia UWB z U1.

Aplikację można pobrać z App Store, jednak u mnie na becie iOS 14.5b6 zamyka się ona przy próbie otwarcia, nie pozwalając nawet na wprowadzenie ew. danych logowania konta MFi.

Na obrazkach widać, że jednym z przykładów akcesoriów są wspomniane walizki ze wbudowanym układem do lokalizowania za pomocą sieci Find my… Apple.

Zgodność z Find my… zapowiedziało już kilku producentów w tym Belkin i jego Soundform Freedom True Wireless

A co z AirTagami?

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. Paweł Nyczaj

    Ciekaw jestem, czy polski lokalizator NotiOne (oczywiście produkowany w Chinach) pójdzie w kierunku certyfikacji MFI, bo jego aplikacja działa praktycznie jedynie w Polsce (do lokalizacji wykorzystywane są telefony z aktywną apką Yanosik). Jak dla mnie producenci lokalizatorów powinni odejść od aplikacji dla iOS, oczywiście najpierw umożliwiając transfer lokalizatorów wcześniej zarejestrowanych w aplikacji producenta do systemowej apki Lokalizator

    • Jaromir Kopp

      Z tego co się orientuję, to nadal mogą używać własnych aplikacji, pod warunkiem, że część „MFi” będzie zgodna. Coś jak w HomeKit.