^
iPhone 12 Pro kamery

LiDAR wszędzie, ale iPhone 13 Pro Max będzie wyróżniony

Jaromir Kopp

31 marca 2021

Pojawiają się kolejne informacje o możliwościach nadchodzących iPhone’ów, które roboczo nazywamy „13”. Wszystko wskazuje na to, że LiDAR, czyli skaner 3D trafi do wszystkich nowych modeli również bez Pro w nazwie. Jednak największy znów zostanie wyróżniony. 

Jaśniejszy obiektyw szerokokątny w iPhone 13 Pro Max

Na początek dygresja. Nie zdziwię się, jeżeli iPhone 13 okaże się iPhone’em 12s, choć wydłuży to i tak już pokraczne nazwy modeli o jeden znak. 

Wg raportu analityka Ming-Chi Kuo cytowanego przez Apple Insider, do kamery szerokokątnej w największym iPhone trafi siedmioelementowa soczewka, która nie dość, że da więcej światła, to ograniczy efekt aberracji. Do tej pory ten obiektyw w iPhone’ach 12 oferował jasność f/1,6. Teraz jeden z iPhone’ów pozwoli na jeszcze lepsze zdjęcia w słabym świetle, bo jasność wzrośnie do f/1,5.

Kuo uważa, że chiński dostawca soczewek Sunny Optical ma niebawem przejść testy weryfikujące jakość swoich komponentów do obiektywów 7P i wkrótce powinien wejść do łańcucha dostaw Apple. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, firma rozpocznie sprzedaż szerokokątnych obiektywów 7P do iPhone’a 13 w drugim kwartale 2021 roku.

Wg raportu nie przewiduje się, aby tegoroczna aktualizacja iPhone’a przyniosła duże zmiany w zakresie aparatów poza wspomnianymi oraz szerszą adaptacją LiDARu. Jednak Apple podobno planuje poważne aktualizacje w dziedzinie fotografii i filmowania na lata 2022 i 2023. W marcu Kuo powiedział, że przyszłoroczny iPhone „prawdopodobnie przyjmie projekt zespolony aparatów”, który integruje silnik cewki stabilizującej z matrycą obiektywów, oszczędzając przestrzeń wewnętrzną, jednocześnie zwiększając wytrzymałość urządzenia. W kolejnych latach może nastąpić wprowadzenie kompaktowej i wydajnej technologii obiektywów peryskopowych. Zastąpią one obecne teleobiektywy.

Warto wspomnieć, że wg nomenklatury Apple, obiektyw szerokokątny to „ten zwykły”, teleobiektyw to tele, a ultraszerokokątny to „szerokokątny”. Powiększenie optyczne 5 razy w iPhone 12 Pro Max oznacza minus dwa (oddalenie) i plus 2,5 (tele) razem 5. W 12 Pro mamy minus 2 i plus 2, razem 4.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. Mariusz

    Szkoda. Zdecydowanie wolałem kiedy wersje Pro miały dokładnie to samo bez względu na rozmiar.
    Poza tym 12 pro Max wcale w niektórych warunkach nie wypada lepiej, a czasami nawet gorzej od mniejszego pro (polecam obejrzeć porównania na YouTube)

  2. Sebastian

    A ja bym chciał, żeby wywalili ultraszeroki (bo to się nie przydaje i można panoramą zastąpić) i dali w standardzie tele.