^
Oświetlenie adaptacyjne Dom HomeKit

Oświetlenie adaptacyjne w akcesoriach Aqara HomeKit

Jaromir Kopp

31 marca 2021

Wprowadzone w HomeKit funkcja oświetlenia, którego barwa zmienia się w ciągu dnia i jest też zależna od ustawionej jasności, dość opornie trafiała do akcesoriów zgodnych z HomeKit. Jednak najwięksi gracze już zaimplementowali to oświetlenie adaptacyjne. Teraz do ich grona dołączyła popularna marka Aqara.

Aqara Hub M1S z aktualizacją 3.2.4

Aktualizacja jednego z mostków Aqara (M1S) jest już dostępna i można ją wykonać za pomocą aplikacji producenta Aqara Home. Wg informacji iMore, zaktualizowanie mostka wprowadza oświetlenie adaptacyjne do wszystkich rodzajów światła, które mogą zmieniać barwę lub temperaturę barwną i są zgodne z mostkiem Aqara oraz HomeKit.

Prawdopodobnie tak globalne podejście jest możliwe, ponieważ Aqara zdecydowała się zrealizować tą o dziwo dość skomplikowaną funkcję w mostku, a nie w samych źródłach światła. Zapewne mostek dokonuje wyliczeń temperatury i przelicza to na informacje wysyłane do żarówek. Na razie nie ma potwierdzenia, czy rzeczywiście tak to jest realizowane, ale jeżeli ktoś z Was używa tego systemu i już zaktualizował oprogramowanie, to może sprawdzić, czy po wyłączeniu mostka, żarówki dalej będą samoczynnie dostosowywać barwę do pory dnia. Najlepiej widać to przy ustawionych niższych jasnościach.

Aqara nie podała informacji, czy zaktualizuje oprogramowanie kamery G2H, która też może pełnić funkcję mostka. Jedynie dowiedzieliśmy się, że mostek M2 też dostanie wsparcie dla oświetlenia adaptacyjnego w tym roku.

Dajcie znać, jak Wasze doświadczenia z tą funkcją w Aqarze. Ja niestety mam tylko kamerę tej marki, a i tak obecnie nie jest ona podpięta do HomeKit.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

 1. Maciej

  Temat implementacji funkcji Adaptive Lighting za pośrednictwem homebridge śledzę od dłuższego czasu (wciąż czekam na implementację w jakimś pluginie mqtt). Różne źródła są zgodne – temperaturą barwną steruje homekit, natomiast jedyne czego pilnuje mostek to płynne przejście koloru.

  Cytując jednego z deweloperów zajmujących się tematem:

  If I remember correctly, all colour temperature changes are generated automatically by Homebridge – so your ESP will receive notifications to change colour gradually.

  https://github.com/arachnetech/homebridge-mqttthing/issues/393#issuecomment-760461865

  • Jaromir Kopp

   Steruje HomeKit, ale częściowo. W akcesorium jest dość złożony kod, który sam musi przeliczać przejście w pewnych zakresach czasu. Dodatkowo może to robić liniowo lub inaczej i oferować kilak „krzywych”. Wygląda to skomplikowanie, ale na szczęście w ADK Apple dał własne biblioteki do tego. Trzeba jedynie zaimterpretować obsługę temperatury barwowej.