^
Ikony macOS iOS

Wiemy, jak będą się nazywały kolejne wersje systemów Apple!

Jaromir Kopp

29 marca 2021

Spokojnie! Tym razem nie będzie żadnej sensacji. Po zeszłorocznej rewolucji w numeracji macOS Apple trzyma się jej nowych założeń. Podobnie w iOS. Ciekawostką jest to, że „tajemnicę” zdradza kod źródłowy WebKit. Przy okazji zaliczymy małą powtórkę z historii.

macOS 12, iOS 15

Oczywiście niczego innego nie należało się spodziewać. Repozytorium otwartego projektu WebKit, o który oparte jest przetwarzanie kodu HTML i stron WWW w systemach i przeglądarkach Apple, po aktualizacji w lutym tego roku zawiera znalezione przez 9to5Mac odniesienia do numerów „12.00” dla macOS oraz „15.0” dla iOS (i iPadOS).

Nowe systemy muszą być już na dość zaawansowanym etapie wewnętrznych testów, bo czerwiec zbliża się wielkimi krokami. Już tylko niecałe trzy miesiące dzielą nas od kolejnego WWDC. Oczywiście termin jeszcze nie jest potwierdzony, ale od bardzo wielu lat, konferencja dla deweloperów Apple odbywała się w czerwcu. W tym roku zapewne nie będzie inaczej i dodatkowo tak, jak rok temu odbędzie się ona wirtualnie. Tak czy siak, niebawem dowiemy się więcej o nowych systemach. 

W zeszłym roku z powodu „wycieku” urządzenia z testową wersją iOS 14 już na początku 2020 wiedzieliśmy sporo o czekających nas nowościach. W tym roku możemy liczyć na więcej niespodzianek.

macOS i jego numeracja

Właśnie rok temu Apple porzucił stosowaną przez 20 lat numerację macOS (Mac OS X, OS X). Dawniej, aby wyraźnie odróżnić się od systemów klasycznych z XX w., których numeracja zakończyła się na wersji 9 (Mac OS 9), nowe systemy otrzymały numer 10, ale zapisywany cyfrą rzymską X. Przez wiele lat w Polsce nazywaliśmy ten system „Mac OS iks”, choć na płytach DVD z jego dystrybucją zawsze podawano numery wersji 10.x.x. I tak było do zeszłego roku. 

Zmiana z numeracji 10.x.x mogła zaskoczyć deweloperów, którzy w aplikacjach sprawdzają wersję systemu, aby dobrać odpowiednie zgodne z nim odwołania do API. Jednak Apple znalazł na to sposób. Aplikacje, które zostały skompilowane z użyciem starszych SDK macOS 11 widzą jako macOS 10.16. Najpewniej nadchodzący macOS 12 zobaczą jako 10.17. Za to aplikacje kompilowane za pomocą nowych narzędzi, widzą wersje systemów tak jak my, czyli 10.14, 10.15, 11, 12 itd.

Macie już sprecyzowane jakieś oczekiwania co do nowych systemów? 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (5)
L

5 komentarzy

 1. ekosystem

  iPadOS 15: konta użytkowników – w końcu chciałbym móc dać mojego iPada synowi logując się na jego konto, by widział tylko swoje aplikacje, i by naliczał się jemu czas przed ekranem, a nie mi.

  iPadOS 15 i współpraca z AppleWatch: teraz gdy puszcze na głośniki muzykę z iPada nie mogę jej kontrolować z poziomu zegarka. To samo z filmami.

  iPadOS 15 i Zdrowie – na iPadzie mam odpaloną aplikację z ćwiczeniami bo jest większy ekran niż na iPhonie, i AppleWatch nie widzi, że ćwiczę, Zdrowie nie wlicza mi tych ćwiczeń do dziennego bilansu.

  Takie to ekosystem Apple 🙁

  Odpowiedz
  • Jaromir Kopp

   Jak to zrobią, kupię nowego iPada

   Odpowiedz
  • Dawid

   🙁 mało ogarnięty eko faktycznie

   Odpowiedz
  • mm

   iPadOS 15: Xcode

   Odpowiedz
 2. Dawid

  > „Wiemy, jak będą się nazywały kolejne wersje systemów Apple!”
  To powiedzcie!

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *