W końcu można w Polsce studiować na kierunku nie tylko związanym z Apple, ale również dającym dyplomy ukończenia oficjalnych autoryzowanych kursów tej firmy. Na Wrocławskiej WSB otwarto kierunek w całości dotyczący technologii Apple.
Programowanie i administrowanie platformami Apple
Tak brzmi nazwa kierunku studiów, które otwarto na WSB we Wrocławiu.
To pierwsze w Polsce studia ściśle poświęcone wdrażaniu oraz programowaniu na platformach Apple. Po ich ukończeniu będziesz mógł uczestniczyć we wszystkich, aktualnie oferowanych przez Apple kursach autoryzowanych i będziesz mógł ubiegać się o odpowiednią certyfikację. W toku studiów kursy autoryzowane zostają rozszerzone o autorskie zajęcia wprowadzające do ekosystemu (jeżeli nie miałeś z nim wcześniej kontaktu), a także przedmioty wprowadzające rozwiązania bardziej zaawansowane bądź mocno wybiegające w przyszłość (jak np. SwiftUI). Program studiów obejmuje umiejętności często poszukiwane na rodzimym rynku pracy, jak i te, których szczególnie poszukuje się na rynku globalnym.
Zajęcia będą prowadzone przez certyfikowanych trenerów Apple z różnych specjalności, którzy mogą pochwalić się wieloletnią praktyką w Europie i nie tylko.
Nauka trwa dwa semestry i jest prowadzona w trybie niestacjonarnym.
Oto co zyskujesz, studiując Programowanie i administrowanie platformami Apple na WSB Wrocław:
- Nauczysz się wykorzystywać narzędzia wbudowane w system macOS oraz zasoby udostępniane przez Apple technikom.
- Przygotujesz się go egzaminu certyfikującego Apple Certified Support Professional (ACSP).
- Zdobędziesz wiedzę odnośnie wdrożeń urządzeń Apple w mikro, małych, średnich i dużych firmach oraz organizacjach.
- Poznasz rozwiązania MDM (mobile device management) oraz usługę Apple Business Manager.
- Dowiesz się, jak korzystać ze środowiska Xcode, nauczysz się składni języka Swift oraz poznasz wykorzystywane w Swift wzorce programistyczne.
- Nauczysz się tworzyć natywne aplikacje dla Maca, iPhone’a oraz iPada korzystając z odpowiedniego SDK.
- Zobaczysz, jak dzięki unikatowym technologiom oferowanym przez platformy Apple można automatyzować wykorzystanie aplikacji – tak by kluczowe procesy biznesowe były realizowane szybciej i bez pomyłek.
- Pod okiem certyfikowanego trenera Apple oraz certyfikowanego dewelopera FileMaker będziesz miał okazję poznać potęgę rozwiązania Claris FileMaker (dostaniesz dostęp do platformy Claris FileMaker), które pomaga firmom i organizacjom na całym świecie usprawniać i automatyzować procesy biznesowe oraz wytwórcze.
- Wybrani uczestnicy studiów otrzymają ofertę podjęcia praktyk w k7 – jedynym polskim podmiocie należącym do Apple Consultants Network posiadającym równocześnie status Apple Authorized Training Provider.
Warto zaznaczyć, że WSB jest już wyposażona w sale z najnowszym sprzętem Apple, które mam okazję co jakiś czas doglądać.
Wszystkie informacje o studiach znajdziecie na stronie z opisem kierunku: Programowanie i administrowanie platformami Apple.
Chyba nie przeszedłem testu rekrutacyjnego, bo
– w formularzu przy zapisie nie można wybrać ani Wrocławia, ani podanego kierunku.
– jako niezbędne dokumenty należy przedstawić cytuję „lorem ipsum”
– a jak zapytacie o cenę to oto odpowiedź: „W Wyższej Szkole Bankowej szanujemy Twój czas i pieniądze, dlatego o finansach mówimy otwarcie. (…) Studia podyplomowe to inwestycja, która zwraca się już w ich trakcie, w postaci nowych umiejętności i kontaktów, które owocują w biznesie. „
Dział IT chyba zaspał. Wiesz oni na PeCetach jeszcze i za Apple nie nadążają. Dam znać!
SwiftUI to według założycieli tego kierunku rozwiązanie zaawansowane mocno wybiegające w przyszłość? 😀
Tak, dopiero przypomnij sobie ile lat trwało „przyswojenie” Storyboard i Autolayout.
Co rozumiesz przez „przyswojenie”?
I dlaczego to determinuje SwiftUI (zaprezentowane na WWDC z 2019) jako mocno wybiegające w przyszłość?
Trzeba było jeszcze dodać „Sign In with Apple” jako rozwiązania mocno wybiegające w przyszłość.
Narysować? Jest to rozwiązanie, które dopiero jest przyswajane. Jak wiesz, choć może przeceniam, dobrą praktyką jest wsparcie dwóch systemów wstecz. Czyli dopiero teraz można to rozwiązanie stosować jako wyłączne, a i to w niewielu projektach.
Wybiega w przyszłość, bo pewnie starczy na jeszcze kilka lat, może z 5, a nawet 7. Dodatkowo pewnie zauważyłeś, że wywraca dotychczasowe podejście do kontrolerów interfejsu.
„Wybiega w przyszłość”, „wywraca dotychczasowe podejście do kontrolerów interfejsu” – jest to zwykła ewolucja i gonienie konkurencji: Android Jetpack Compose i Flutter Widgets.
PS. Dlaczego mój wpis z linkiem do wykładów ze Stanford dotyczących SwiftUI jest niewidoczny?
PPS. „Narysować?”, „choć może przeceniam” – czy ja rozmawiam z dzieckiem? Czy takim językiem się rozmawia na WSB?
Dla tych, którzy chcieli by się nauczyć korzystać ze SwiftUI dzięki wykładom z trochę lepszej uczelni to polecam te wykłady ze Stanford:
https://cs193p.sites.stanford.edu/
Darmowe nagrania wykładów / laborek ze Stanford z SwiftUI:
https://cs193p.sites.stanford.edu/