Od paru tygodni trwa kampania Intela wymierzona w procesory Apple. Ponoć MacBook z M1 nie ma szans w starciu z trzema różnymi urządzeniami z procesorem Intela w cenie każdego z nich zbliżonej do MacBooka. Jednak z drugiej strony, Intel chce też produkować te „kiepskie” procesory dla Apple. Coś Wam tu nie pasuje?
Intel, który wyczuwa, że czas jego technologii pomału się kończy, zaczyna szukać nowej drogi. Już od lat oferuje swoje moce produkcyjne układów scalonych innym producentom, jednak w ciągu nadchodzących 2 lat ma to się dziać na znacznie większą skalę. Intel rozpoczyna budowę dużych fabryk układów w USA, inwestując 20 miliardów dolarów i szuka dla nich zleceniodawców.
W prezentacji szef Intela wspomniał, że chętnie będą produkować układy na bazie ARM dla innych firm. Podczas konferencji na pytanie o współpracę z Apple przy produkcji ich procesorów, stwierdził, że oczywiście, dla Apple też.
Sytuacja, w której jedna firma walczy z Apple i jednocześnie współpracuje, nie jest nowa. Przypomnijmy proces patentowy z Samsungiem, który on ostatecznie przegrał. W tym samym czasie Samsung był jedynym producentem procesorów Apple. Proces przenoszenia produkcji do TSMC dopiero się rozpoczynał. Przez jakiś czas Apple instalował w iPhone’ach 6s różne wersje A9. Wersja Samsunga nosiła nazwę APL0898, była produkowana w procesie 14 nm i miała powierzchnię 96 mm2, natomiast wersja TSMC nosiła nazwę APL1022, produkowana była technologii 16 nm, a jej powierzchnia to 104,5 mm2. Samsung nadal wykonuje wiele podzespołów wg projektów Apple np. ekrany.
Na razie dysponuje on technologią 7 nm. Porównując do 5 nm TSMC wydaje się „przestarzała” i taką jest, ale nie aż tak bardzo. Obie firmy budują struktury w krzemie inaczej i 7 nm Intela to tak jakby 6 nm miarką TSMC (w znacznym uproszczeniu). Jednak TSMC zaczyna już pomału uruchamiać procesy produkcyjne 3 nm i zapowiada [!] 2 nm w przyszłości. Oznacza to, że ścieżki w procesorach będą miały szerokość kilku atomów krzemu. To, czy Intel dogoni TSMC, jest raczej kwestią czasu, bo ta technologia dalej się nie posunie.
Dla Apple zróżnicowanie producentów swoich układów i produkcja ich w rodzimym kraju przez rodzimą firmę jest ważne. Dlatego nadzieje Intela na zdobycie kontraktu nie powinny dziwić i mają spore szanse.
Nowy szef Intela Pat Gelsinger, którzy rządzi od miesiąca, powiedział, że ma nadzieję, iż Intel może odzyskać umowy od Apple. Jest on skoncentrowany, aby pomóc Apple produkować własne chipy w zakładach Intela
Apple jest klientem i mam nadzieję, że stanie się dużym klientem fabryki, ponieważ dziś są całkowicie zależni od Taiwan Semiconductor. Chcemy przedstawić im wspaniałe możliwości wykorzystania naszych usług produkcji, tak jak współpracujemy z Qualcomm i Microsoft, aby wykorzystać nasze fabryki. Będziemy dostarczać wspaniałą technologię, w tym niektóre rzeczy, które nie mogą być wykonane nigdzie indziej na świecie
Intel obecnie ma pewne problemy z realizacją swoich zamówień, więc niektórzy analitycy są trochę sceptyczni, co do produkcji dla innych, jednak popyt na komputery x86 od dłuższego czasu spada, zwalniając miejsce dla innych m.in. Apple.
Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…
Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…
Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…
Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…
Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…
Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.