^
apple-store-mojmac

Apple Store w Polsce, a Apple TV z kanałem Player?

Jaromir Kopp

23 marca 2021

A to ci rewelacje! Dziś pojawiła się niepotwierdzona informacja o rzekomym rozpoczęciu budowy sieci sklepów Apple. I to nie koniec. Dodatkowo Apple ma zadbać o polskie treści w aplikacji TV.

Apple Store w Polsce

Powyższe rewelacje opublikował wcześniej nieznany mi Rootblog.  Remigiusz Krzyżaniak we wpisie twierdzi, że dotarł do informacji o planowanej budowie sieci sklepów Apple w Polsce. Mają one powstać w ciągu 2 lat. Ponoć już rozpoczęto rekrutację i zorganizowano zaplecze biurowe dla zarządu. Są już pierwsi pracownicy wyższego szczebla, a nabór pracowników salonów też już ponoć trwa.

Apple Store nie to nie tylko sklep – na miejscu zostanie stworzona sfera edukacyjna, gdzie będą prowadzone wykłady i przemówienia. Nie mamy na razie dokładnej informacji co do otwarcia – to ma nastąpić nie dalej niż na przestrzeni dwóch lat. Lokalizacją to ostatnia rzecz, którą nam wyjawiono. Pierwszy Apple Store zostanie umiejscowiony w okolicach centrali PKO Bank Polski [W Warszawie? Przyp. red.]. Nie będzie mały – produkty Apple jak i inne przestrzenie (na przykład edukacyjne) zajmą aż dwa piętra.

W jednym jestem z autorem wpisu na Rootblog zgodny. Taki ruch może mocno zaszkodzić sieci Aprów i mniejszych reselerów Apple w Polsce. Obecnie sieć sklepów współpracujących z Apple jest rozległa i salony są dostępne nawet w mniejszych miejscowościach. Jeżeli Apple otworzy jeden czy dwa sklepy w dużych miastach, to osłabi pozycję sprzedawców, którzy mają też salony w tych lokalizacjach, a ich dochód wspiera działanie sklepów w mniejszych miejscowościach. 

Apple raczej nie może pozwolić sobie na wpędzenie niezależnych sprzedawców w problemy, zwłaszcza w tych trudnych czasach. Być może stworzy jakiś plan ochronny, oczywiście jeżeli pogłoski okażą się prawdziwe. Salony APR niestety nie są w stanie zapewnić takich dodatkowych „usług”, jak darmowe szkolenia, czy fachową pomoc na poziomie Genius Bar.

Osobiście bardziej ucieszyłbym się z Siri. Liczę, że pojawi się ona jeszcze w kwietniu*, bo jesienią Apple skompletował polskojęzyczną załogę do zespołu Siri.

Player w TV App?

Druga sensacyjna informacja pochodząca od Remigiusza Krzyżaniaka dotyczy rzekomych rozmów Apple z Discovery, która to firma jest właścicielem TVN i jego kanałów w Polsce oraz platformy Player.

Domniemane wprowadzenie treści z Discovery do TV+ sugerowane we wpisie, mocno nie pasuje do profilu usługi Apple. Moim zdaniem jeżeli rzeczywiście pertraktacje dotyczą treści TVN należących do Discovery, bardziej chodzi o stworzenie kanału. Jak wiecie w aplikacji TV w Polsce kanałów, jest jak na lekarstwo i raczej są one mocno niszowe i zdecydowanie nie ma w nich polskich treści. Ciekawej jak będzie z opłatami za kanał TVN w Apple TV app?

Podsumowując: jestem dość sceptyczny, co do sieci salonów Apple, ale jeżeli tylko taki zostanie otwarty we Wrocławiu, to będę w nim częstym gościem i mam nadzieję, że nie w sprawach serwisowych.

*Tak, dobrze zauważyliście, nie napisałem w którym roku.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

  1. Paweł Nyczaj

    W końcu Polska awansowałaby do rynków rozwiniętych, przynajmniej pod względem dostępności oficjalnych kanałów dystrybucyjnych Apple

  2. Krzysztof

    Czy to dziś jest 1.04 ?

  3. Wb

    A niby czemu w kwietniu? Wersje beta nowych wersji iOS pojawiają się w czerwcu…