Kategorie Aktualności

Touch ID pod ekranem prawie pewnie w iPhone’ach 13

Pogłoski o powrocie Touch ID w wersji „podekranowej” pojawiają się od kilku lat. Teraz gdy maski utrudniają używanie Face ID, coraz bardziej tęsknimy za tym „starym, dobrym” sposobem uwierzytelniania biometrycznego.

Odblokowywanie zegarkiem to nie wszystko

Ratunek dla noszących maski nadejdzie wraz z nieodległą publikacją iOS 14.5. Oczywiście pod warunkiem, że mają oni również Apple Watch. Inni, którzy nie zadowalają się iPhone’em SE będą musieli poczekać do jesieni.

Wg kolejnych doniesień cytowanych przez Mac Rumors, analityk Barclays Andrew Gardiner oraz jego współpracownicy twierdzą, że w tegorocznych iPhone’ach zobaczymy podekranowe Touch ID oraz mniejsze wcięcie ekranu.

Dla nadchodzącego wydania iPhone’ów 13 w 2H21 przewidujemy bardziej ciasno zintegrowaną wersję istniejącego systemu oświetlenia strukturalnego, który umożliwi długo oczekiwaną redukcję wcięcia. Nie przewidujemy, aby Apple zmierzało w tym roku do szerszego przyjęcia Lidara 3D poza modele Pro.

Przypomnę, że kilka tygodni temu Apple zaktualizowało patent dotyczący uwierzytelniania biometrycznego. Teraz w nim uwzględniona jest dodatkowa możliwość użycia Touch ID, np. jeżeli Face ID zawiedzie.

W cyklu produktowym 2H22 spodziewamy się zmiany architektury [Face ID] ze światła strukturalnego na technologię time-of-flight, co pozwoli na jeszcze mniejszą powierzchnię [wcięcia]. Bazując na naszych rozmowach w branży, nie sądzimy, by światło strukturalne pod ekranem było gotowe do masowego wdrożenia w 2H22. Uważamy również, że wprowadzenie technologii „fingerprint-under-glass”, która prawdopodobnie zostanie dodana do iPhone’ów w 2H21, będzie stanowiło czynnik utrudniający wprowadzenie dodatkowych czujników 3D w Apple, przez co time-of-flight w Face ID zostanie zaprezentowany później. 

Czyli w tym roku możemy spodziewać się trochę mniejszego wcięcia i czytnika linii papilarnych pod ekranem. LiDAR nie trafi do modeli „bez Pro”, a na więcej atrakcji, w tym brak wcięcia, przyjdzie nam poczekać kolejny rok.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

1 rok temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

1 rok temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

1 rok temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

1 rok temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

1 rok temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

1 rok temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.