^
Touch ID i Face ID w nowych iPhone'ach

Touch ID i Face ID w tegorocznych iPhone’ach? Kolejne poszlaki na to wskazują

Jaromir Kopp

15 lutego 2021

Od kilku lat pojawiają się plotki na temat Touch ID z sensorem umieszczonym pod ekranem. W tym roku wracają one ze zdwojoną siłą. Wielu analityków wskazuje, że Touch ID powróci w tegorocznych „flagowcach” i będzie działać obok Face ID. Najnowsze aktualizacje w bazie patentów na to też wskazują.

Apple aktualizuje swój patent na podwójną technologię biometryczną

Zanim kiedykolwiek pojawiły się plotki o tym, że Apple wprowadzi iPhone’a z Touch ID i Face ID, istniał patent opisujący taką możliwość. Patently Apple poinformowało o oryginalnym patencie, który został odkryty w Europie jeszcze w grudniu 2018 roku.

W europejskim wniosku patentowym Apple stwierdza się, że uwierzytelnianie biometryczne, na przykład za pomocą twarzy, tęczówki lub odcisku palca, przy użyciu urządzeń elektronicznych jest wygodną i skuteczną metodą uwierzytelniania użytkowników urządzeń elektronicznych. Uwierzytelnianie biometryczne pozwala urządzeniu szybko i łatwo zweryfikować tożsamość dowolnej liczby użytkowników.

Jednak ciekawsza jest aktualizacja z konsolidacją ponad 30 patentów, która pojawiła się w bazie w zeszły czwartek. To właśnie z tego patentu mającego ponad 600 stron pochodzą tytułowe ryciny. Widać na nich wyraźnie, że Apple poważnie myśli o umieszczeniu w iPhone’ach więcej niż jednego sensora biometrycznego. 

Inne patenty już dwa lata temu opisywały technologię pod ekranowych czytników linii papilarnych i to kilku rodzajów. Niektóre z nich mają działać nawet pod wodą. 

Gdy zbierzemy te patenty, ich aktualizacje, plotki i obecne potrzeby, to możemy być niemal pewni, że w tym roku Touch ID wróci w nowej formie i nie zamiast ale razem z Face ID.

Co prawda w iOS 14.5 Apple doda możliwość odblokowywania iPhone’a, gdy mamy maskę na twarzy, jednak za Touch ID kilka osób tęskni. A Wy?

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

 1. Łukasz

  Face ID się całkiem dobrze sprawdza. Przed zakupem byłem sceptyczny, ale teraz nie wyobrażam sobie iPhone’a bez tego. Mimo to, są sytuacja, gdzie Touch ID by się przydał, jako alternatywa /telefon pod biurkiem na spotkaniu, leży na biurku pod takim kątem, że Face ID nie łapie, albo jest umieszczony poziomo/. Czekam na model z Touch ID i Face ID, oraz Always-On Display. To są funkcje, których mi na dziś brakuje.

 2. iPad Air

  Ciekawe co jest bezpieczniejsze / bardziej niezawodne:
  – touchID pod ekranem
  – touchID w przycisku power – tak jak to ma miejsce w iPadzie Air – prawdę powiedziawszy ten bym wolał

  Mam nadzieję, że przetestują ten pod ekranem z różnymi hartowanymi szkłami – tak by nie było później: you are using it wrong