^
Usuń pobrane rzeczy

Mało miejsca na dysku? Skasuj pliki wysłane do iCloud!

Jaromir Kopp

11 marca 2021

O iCloud słyszy się różne rzeczy, ale ja od lat ją sobie chwalę tę usługę. Jednak zdarza się, że brakuje nam miejsca na dysku, a pliki wysłane do iCloud się po nim panoszą. Oto jak się ich pozbyć z urządzenia nie kasując ich z chmury.

Usuń pobraną rzecz

Funkcja usuwania pobranych z iCloud rzeczy na macOS działa niezależnie od tego, czy mamy włączoną optymalizację dysku, czy nie. Możemy za jednym zamachem pozbyć się z dysku plików i folderów, które są już wysłane do iCloud Drive.

Ta możliwość dotyczy tylko plików i folderów z iCloud, czyli tych w folderze iCloud Drive i jeżeli włączyliśmy „Foldery Biurko i Dokumenty” w ustawieniach iCloud, to również plików z folderu Dokumenty i Biurko.

Wystarczy zaznaczyć plik, pliki lub foldery znajdujące się w iCloud i z menu skrótowego (Control+klik) wybrać polecenie „Usuń pobraną rzecz”.

Usuń pobraną rzecz

Zostanie ona skasowana z dysku, ale nadal będzie widoczna, lecz z ikoną chmurki ze strzałką w dół. Kliknięcie spowoduje pobranie pliku lub folderów ponownie na dysk, jeżeli będą potrzebne.

Usunięta z dysku rzecz w iCloud

 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. rW

    A można jakoś grupowo pobrać pliki z chmury (Video) iCloud? Zaznaczyć kilka i jakoś je pobrać? Pytam bo FCP po wejściu do zdjęć pokazuje mi tylko wideo które jest w całości ściągnięte a tak jakby innych nie było.