^
Apple Watch s6

Apple Watch powiększa dominację na rynku smart zegarków

Jaromir Kopp

9 marca 2021

Rok 2020 nie był dobry dla globalnego rynku smart zegarków. Jak się domyślacie, powodem była pandemia. Jednak Apple potrafił zwiększyć sprzedaż.

Globalny wzrost sprzedaży tylko o 1,5% w 2020 Ceny rosną. 

Pod wpływem pandemii COVID-19, globalne dostawy smartwatchy w IV kwartale 2020 roku zanotowały niewielki spadek rok do roku, przez co rok 2020 był niemal płaski – wynika z najnowszego raportu Global Smartphone Shipments Tracker przygotowanego przez Counterpoint Research. W roku, w którym roczny wzrost wyniósł zaledwie 1,5%, Apple utrzymał pozycję lidera i zwiększył swój udział o 6%, pomagając przesunąć cały rynek w kierunku segmentu premium.

Nowości od Apple, czyli Apple Watch Series 6 i SE radziły sobie bardzo dobrze. Sprzedano aż 12,9 mln sztuk, co przełożyło się na 40% udziału w rynku w IV kw. 2020 r. Samsung zwiększył swój udział o 1% rok do roku. Odbicie nastąpiło w drugiej połowie roku wraz z wprowadzeniem na rynek zegarka Galaxy 3 Watch.

Na rynku nastąpiło znaczące przesunięcie w kierunku droższych zegarków, a sprzedawcy premium, tacy jak Apple, Samsung i Garmin, pomogli podtrzymać wyniki towarów z wysokiej półki. Starszy analityk Counterpoint Sujeong Lim powiedział: 

Dynamika przedziałów cenowych w IV kwartale 2020 roku wskazuje, że średnia cena sprzedaży wzrasta. Największy segment w 2019 roku (101-200 USD) skurczył się o 7% punktów, podczas gdy segmenty bardziej premium 300 USD i więcej wzrosły o 8% punktów, w czym ogromnie pomogła firma Apple, która cieszyła się dominującym udziałem w rynku wynoszącym ponad 70% w tej kategorii. 

Rynek smartwatchy jest napędzany przez trzy marki premium – Apple, Samsung i Huawei. Wydaje się, że w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat średnie ceny będą nadal rosły, ponieważ flagowe modele tych firm nadal będą wiodły prym. Z drugiej strony, sukces Apple z modelem Watch SE prawdopodobnie zachęci innych, takich jak Samsung, do wypuszczenia podobnych wariantów, bardziej akceptowalnych cenowo dla rynku masowego. 

Bardzo jestem ciekaw, czy Apple zaskoczy nas nowym zegarkiem. Mam nadzieję, że w dobrej znanej formie pojawi się więcej sensorów analizujących nasz stan zdrowia.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy