^
Wskaźniki naprawialności we francuzów

„Naprawialność” iPhone’ów i MacBooków na francuskiej stronie Apple

Jaromir Kopp

26 lutego 2021

Interesujące jest, w jaki sposób Francuzi wyliczają swój wskaźnik naprawialności i dlaczego sprzęt Apple nie wypadł tak źle. Jeżeli chcesz sprawdzić, jak łatwo można naprawić Twojego iPhone’a czytaj dalej, chyba że wolisz nie psuć sobie humoru.

Wskaźniki naprawialności przewidziane we francuskiej ustawie o gospodarce obiegowej

Do tej pory znany nam był indeks naprawialności wg iFixit. Teraz okazuje się, że są oficjalne wskaźniki naprawialności. Jeden z nich obowiązuje we Francji i Apple zaczęło go podawać na swojej stronie WWW i w aplikacji Apple Store w tym kraju.

Jak jest wyliczany francuski wskaźniki naprawialności?

Uwzględniany jest szereg czynników. Jednym z nich jest np. „Dostępność dokumentacji technicznej oraz instrukcji obsługi i konserwacji”. Dalej Francuzi sprawdzają  „Łatwość demontażu części z wykazu 2”, „Wymagane narzędzia”, „Charakterystyka sposobów połączeń między częściami z wykazu 1 i wykazu 2”. 

W wykazie 2 znajduje się: „3 do 5 części zamiennych, które najczęściej ulegają uszkodzeniu lub awarii”. Wykaz 1 zawiera: „Maksymalnie 10 innych części zamiennych, których dobry stan jest niezbędny do działania sprzętu”.

Kolejne punkty można stracić lub zyskać za dostępność i czasy dostaw części z obu wykazów. Francuzi badają też stosunek cen części z wykazu 2 do cen nowych urządzeń. Tu zazwyczaj Apple dostawało zero punktów. Za to w kategoriach: „Informacje na temat aktualizacji”,  „Bezpłatna zdalna pomoc techniczna”, czy „Możliwość resetu oprogramowania”, Apple zdobyło po 10 punktów. 

Maksymalnie można zgromadzić 100 punktów. Różne kategorie mają swoje „wagi”. Wskaźnikiem naprawialności jest iloraz zdobytych punktów i maksymalnej ich ilości.

iPhone’y zdobyły od  4,5 do 6,7 punktu. Widać, że francuski ustawodawca indeksy powyżej 6 uznaje za „dobre”, bo etykiety mają kolor zielony, poniżej tej wartości są żółte. Na szczęście pomarańczowej i czerwonej nie znalazłem, choć niektórzy z Was mogą tym być zaskoczeni.

Na stronie Apple.fr znajdziecie na razie wskaźniki naprawialności dla iPhone’ów i MacBooków. Poniżej pozwoliłem sobie zebrać te dla iPhone’ów. Dla ciekawostki podałem kilka wyników wyliczonych przez iFixit, choć stosują oni całkowicie inne podejście.

Wskaźnik naprawialności iPhone’ów

Zaczynamy od najlepszych wyników

 • iPhone 7: 6,7 (iFixit: 7)
 • iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone 7 Plus: 6,6
 • iPhone SE 2020: 6,2 (iFixit: 6)
 • iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max, iPhone 12, iPhone 12 mini: 6,0 (iFixit: 6)
 • iPhone X: 4,8
 • iPhone XS: 4,7
 • iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone XS Max: 4,6
 • iPhone 11 Pro Max, iPhone XR: 4,5 (iFixit dla XR: 6)

Więcej znajdziecie na stronie: Indices de réparabilité prévus par la loi française relative à l’économie circulaire.

Twój iPhone ile punktów otrzymał? Mój obecny jest na samym końcu (4,5).

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

 1. Maciek

  6,2-6. Oto wskaźniki dla mojego.:)