^
Ikea Home Smart aktualizacja

IKEA Home Smart zaktualizowana, można zmieniać preferencje żarówek 

Jaromir Kopp

24 lutego 2021

Przedwczoraj radowaliśmy się z faktu, że Ikea po 3 latach zdołała „dodać” swój czujnik ruchu do HomeKit. Opis aktualizacji oprogramowania wspominał też o możliwości zmiany ustawień żarówek po zaniku zasilania. Jednak funkcja nie pojawiła się w aplikacji. Dziś już jest.

Jak zmienić ustawienia żarówek i dlaczego czekamy na więcej

Aby ustawić zachowanie żarówek Ikea, po włączeniu zasilania należy:

  • Uruchomić aplikację IKEA Home Smart.
  • Wejść w ustawienia (zębatka).
  • Wybrać „Oświetlenie”.
  • Wejść w „Ustawienie włączenia zasilania”.
  • Wskazać żarówkę.
  • Ustawić stan. Do wyboru mamy „Zawsze włączaj” lub „Zapamiętaj stan wł./wył”.

I tu niestety brakuje możliwości wskazania „Zawsze wyłączone”. Dla mnie to byłby optymalny wybór. Zapamiętywanie stanu może przyczyniać się do ograniczenia żywotności żarówki. Pamięci Flash stosowane w mikrokontrolerach mają zazwyczaj żywotność od 10 do 100 tysięcy zapisów (a w zasadzie „kasowań”). Oczywiście można to zrobić tak, aby zapis odbywał się w innym miejscu, a kasowanie następowało dopiero po zapełnieniu „sektora”. Mam nadzieję, że tak postąpili to programiści Ikei. Jeśli nie to chętnie podzielę się z nimi swoim kodem. Jest na ESP, ale łatwo go przerobić na inne mikrokontrolery. https://github.com/MacWyznawca/writeFlashESP

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy