^
iPhone 12 aparaty

Apple największym sprzedawcą smartfonów na świecie

Jaromir Kopp

22 lutego 2021

Apple przegonił Samsunga w ilości sprzedanych sztuk smartfonów w ostatnim kwartale kalendarzowym 2020. Ostatni raz taka sztuka udała się producentowi iPhone’ów w 2016 roku, również w ostatnim kwartale roku.

Rynek się kurczył, ale nie dla Apple

Ostatni kwartał 2020 nie był najlepszy dla większości sprzedawców smartfonów. Cały rynek skurczył się o ponad 5%. Najwięcej oberwał Huawei (-41%) i dotychczasowy lider, czyli Samsung (-12%). Za to Apple zyskał aż niemal 15% względem ostatniego kwartały 2019 roku. Bardzo dobrze radził sobie również Xiaomi (+34%). Udział w rynku iPhone’ów wzrósł do prawie 21%. Następny w kolejce Samsung spadł do 16,2%.

Sprzedaż smartfonów 4 kwartał 2020: Gartner

Sprzedaż smartfonów 4 kwartał 2020: Gartner

Jeżeli podsumować cały rok 2020, to Apple zajmuje drugą pozycję, a na czele jest Samsung. Jednak tylko Apple i Xiaomi mogą pochwalić się wzrostami względem 2019 roku. Sprzedaż mierzona rok do roku spadła aż o -12,5%. 

Dobry finisz w 2020 roku, Apple zawdzięcza „supercyklowi” wymiany urządzeń oraz debiutowi sieci 5G. iPhone’y 12 trafiły na rynek z pewnymi perturbacjami związanymi z pandemią i jej wpływem na produkcję, zwłaszcza na dalekim wschodzie. Jednak ich nowy wygląd, lepsze aparaty, procesor, 5G oraz fakt, że na 2020 wypadł cykl wymiany najstarszych urządzeń, bardzo nakręciło sprzedaż.

Jeżeli rynek smartfonów podsumowywać kwotami, to Apple od wielu lat nie pozwala sobie odebrać pierwszego miejsca. 

Źródło: Gartner 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy