^
Zginany iPhone

Składany iPhone ze wsparciem dla Apple Pencil w 2023 roku?

Jaromir Kopp

17 lutego 2021

Dochodzą do nas kolejne pogłoski o „rychłym” pojawieniu się składanego iPhone’a. Tym razem analitycy podają rozmiar ekranu oraz zapowiadają wsparcie dla ołówka.

Składany iPhone konkurencją dla iPada?

Apple może zaprezentować składany iPhone z 7-calowym wyświetlaczem OLED i wsparciem dla Apple Pencil już w 2023 roku. Tak twierdzi firma Omdia zajmująca się badaniem globalnej technologii, cytowana m.in. przez Mac Rumors.

Omdia, globalna organizacja badawcza komunikacji i mediów cyfrowych, przewiduje, że Apple może uruchomić produkcję 7,3-7,6-calowego składanego smartfona z ekranem OLED w 2023 roku i dodać „aktywne pióro” do niego.

Tak dokładnie brzmi cytowany fragment. Jak widać analitycy nie wymieniają z wprost Apple Pencil, ale nic innego nie może się kryć pod określeniem „aktywne pióro”. Kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje, czy będzie to specjalny model Apple Pencil, czy któryś z obecnie stosowanych. Być może do 2023 roku Apple zaprezentuje też bardziej uniwersalne wersje swoich ołówków.

iPhone ze składanym ekranem tej wielkości i Apple Pencil, na którym pracowałaby hybryda iOS i iPadOS, może być pewną konkurencją dla iPadów. Jednak cena takiego iPhone’a przewyższy lub wyrówna cenę najlepszych iPadów Pro ze znacznie większymi ekranami. Dlatego raczej nie będzie kanibalizował rynku iPadów. Może za to stać się ciekawą alternatywą dla artystów, architektów, inżynierów, którzy często podróżują i liczą się z każdym dodatkowym bagażem. 

A jakie zastosowania Wy widzicie dla takiego iPhone’a z Apple Pencil?

Tytułowe zdjęcie pochodzi z www.foldable.news

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

 1. Paweł Nyczaj

  Widziałbym zastosowanie analogiczne do Galaxy Fold, czyli sytuacje, gdy w razie potrzeby chcemy mieć mały tablet np. do wygodnego przeglądania internetu, czytania ebooków lub eprasy, map czy aplikacji społecznościowych. Byłaby to też opcja dla zwolenników poziomej klawiatury haptycznej, której rolę pełniłaby dolna część składanego ekranu. Powstałby iPhone, który dałoby się zamienić w tablet mniejszy od iPada Mini. Z kolei, gdyby Apple zastosował składanie podobne do Samsung Z Flip lub Motoroli Razr , powstałby telefon z bardzo długim ekranem po rozłożeniu wygodnym np. do długich konwersacji, ale moim zdaniem długi pionowy ekran jest mniej praktyczny

 2. Barnim

  Moim zdaniem składany iPhone nie ujrzy światła dziennego, z tej prostej przyczyny że byłby za dużą konkurencją dla iPada, a jak wiadomo w ostatnim czasie iPad jest mocno promowany.

  • daro

   Jeśli idą tym tokiem rozumowania to przepadną jak nokia…
   …w co wątpię
   a jak będzie składak to będą go promowali i chwalili
   W biznesie ważne by zarabiać, dla akcjonariuszy coraz więcej zarabiać, jednak ważne by trwać. Jęli taki składak będzie niezbędny to apple go wypuści nawet składany po przekątnej, ważne by znalazł się klient, dużo klientów. Jednak technologia musi dojrzeć.
   Apple nie wprowadza składaka bo nie działa jak azjatyckie (zwłaszcza chińskie) firmy które do sprzedaży wypuszczają produkty beta, nie ten klient i nie ta cena. Firmy Chińskie na rynku rodzimym wprowadzają tanie produkty, szybko i nie przetestowane a sami klienci są betatesterami.
   Po części podobna filozofia zaczyna być widoczna u samsunga a i amerykanie mają taką markę a mianowicie Tesla. Samochody tesli potrafią w ciągu roku przejść kilkanaście modernizacji gdzie modele jednej generacji pomiędzy styczniem a grudniem mają kilka – kilkanaście procent części odmiennych
   Składak od apple będzie po prostu tech musi do tego dojrzeć do tego podobnie i samo Apple