^
Składany iPhoone koncepcja Jon Prosser

iPhone składany w poziomie, to może mieć sens

Jaromir Kopp

9 lutego 2021

Składane smartfony na razie zaliczyły falstart. Mają mnóstwo wad: są drogie, są z Androidem, a ich system zginania czasem zawodzi. Apple dwa z wymienionych problemów już rozwiązał. Nie instaluje Androida, a do wysokich cen nas przyzwyczaił. Wystarczy już tylko dobrze opracować system zginania.

Jak puderniczka, czy muszla zginany poziomie

Taki układ zachowa obecny sposób obsługi iPhone’a i nie uczyni z niego iPada, choć to może zmartwić kilka osób. Pozwoli za to znacznie zmniejszyć rozmiary urządzenia noszonego w kieszeni. W końcu coraz rzadziej go z niej wyjmujemy, odbierając połączenia na AirPodsach, czy sprawdzając powiadomienia i często „odpisując” z Apple Watch.

Wg znanego „fachowca od przecieków” Jona Prossera, Apple koncentruje się właśnie na koncepcji iPhone’a zginanego jak muszla, czy puderniczka wg krótszej osi. Tytułowe zdjęcie pochodzi właśnie z wideo Prossera. Jest to oczywiście koncepcja, która ma jedynie przybliżyć wygląd ewentualnego iPhone’a zginanego. Dodatkowo nie ma pewności, czy czasem iPhone nie będzie miał ekranu na zewnątrz, zamiast dodatkowego „z tyłu”. Choć taki ekranik mógłby mieć więcej zastosowań niż tylko „informacyjne”.

Apple od lat kolekcjonuje patenty dotyczące zginania ekranu. Są wśród nich pomysły na zwiększanie promienia zgięcia, aby nie narażać ekranu na silne deformacje oraz pomysły na składany ekran z dwóch części.

Zginanego iPhone’a nie zobaczymy zbyt szybko. Debiut w przyszłym roku jest możliwy, jednak niezbyt prawdopodobny.

Zginanie wg której osi byście preferowali? Może jednak pionowej?

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. C-MOS

    Każdy telefon da się zgiąć w dowolnej płaszczyźne… po prostu niektóre z nich tylko raz… 😉

    • Jaromir Kopp

      A to racja!