^
Zginany iPhone

Nie zginany, ale składany iPhone. Takie rozwiązanie mogę zaakceptować

Jaromir Kopp

15 czerwca 2020

Zginane ekrany od początku budzą moją niechęć, a wszystko to z powodu drucików i blaszek. Jako leniwa z natury osoba, często, zamiast udać się po nożyce lub obcęgi, wyginam drucik lub blaszkę, aż się urwą. I zapewniam was, że zazwyczaj trwa to kilkanaście–kilkadziesiąt sekund, dlatego, gdy widzę promień zgięcia w łamanych Samsungach, to mam po prostu ciarki. Oczywiście są to inne materiały, ale nawet jak ekran może wytrzymać kilka tysięcy „zgięć”, to naprawdę niewiele.

To nie wytrzyma 5 lat

Oczywiście Samsung nawet za 5000 zł nie jest obliczony na pracę przez 5 lat. Po 2 już nie dostanie aktualizacji i stanie się bez lub mało użyteczny. Co innego iPhone’y. Te mogą służyć latami.

Na szczęście znany z dobrych, tajnych dojść i potwierdzających się informacji Jon Prosser zdradził kilka szczegółów na temat prototypu składanego iPhone’a:

https://twitter.com/jon_prosser/status/1272504675615551489?s=21

Zginany iPhone od Apple nie jest tak naprawdę zginany. 🧐

Aktualny prototyp posiada dwa oddzielne panele wyświetlacza połączone zawiasem.

Dodatkowo zaokrąglone, nierdzewne krawędzie, takie jak w obecnym modelu iPhone’a 11.

Bez wycięcia — malutkie czółko na zewnętrznym wyświetlaczu, na którym znajduje się Face ID.

Takie rozwiązanie mi się bardziej podoba. Nawet jeżeli na „zgięciu” będzie kreska. Przedkładam trwałość i praktyczność nad wrażenia estetyczne.

Oczywiście należy pamiętać, że to wczesny prototyp, a Apple ma w swoim portfolio kilka patentów na zginane ekrany. Jeden z nich opisuje mechanizm, który przy zamykaniu tak układa elastyczny ekran, że promień jego zgięcia staje się znacznie większy (taka Ω omega bez stopek). Jednak dwa oddzielne ekrany z zawiasem, dobrze spasowane przyjmę z większym spokojem niż coś zginanego.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy