^
macOS ikona

Zmieniona aktualizacja macOS Big Sur 11.2.1 naprawia poważny błąd podczas instalacji

Jaromir Kopp

16 lutego 2021

Wcześniejsze wersje macOS 11 miały poważny feler. Nie sprawdzały przed pierwszą instalacją, czy na dysku jest wystarczająco dużo miejsca. Mogło to doprowadzić do utraty wszystkich danych.

Brak sprawdzenia przed konwersją

Podczas pełnej instalacji macOS 11 dokonuje konwersji woluminu z plikami systemowymi. Dodatkowo sam system zajmuje kilka GB więcej miejsca na dysku nie tylko ze względu na więcej funkcji, ale i z powodu podwójnego kodu na Intela i procesory Apple.

Niestety Apple nie zadbał o odpowiednie sprawdzenie, czy na dysku podczas instalacji będzie wymagana ilość miejsca na system i samą konwersję. Skutkowało to rozpoczęciem instalacji, która w pewnym momencie napotykała na problem braku miejsca na dysku i nie mogła zakończyć konwersję. Skutki tego były opłakane. Gdy ktoś nie miał kopii na Time Machine, w iCloud lub wykonanej inną metodą, mógł pożegnać się z danymi.

Informację o naprawieniu błędu w ostatniej „dodatkowej” aktualizacji macOS potwierdza Mr. Macintosh. Wersja macOS 11.2.1 (20D75) sprawdza i oblicza przed rozpoczęciem instalacji, czy miejsca wystarczy. Jeżeli nie, wyświetla komunikat o braku możliwości instalacji i ilości miejsca, którego zabrakło.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

 1. Wzorowe apple

  Ale fackup. Apple: wzór do naśladowania

  • slave

   Fackup to jest wykorzystywanie niewolników w Chinach i Indiach do produkcji komputerków i smartbardziewia.

 2. rex

  Mam problem Mac Book Pro 2019— pobiera mi poprawkę do Big Sur 11.2.1 około 3,7 GB. Po pobraniu pokazuje czas instalacji 15 minut po chwili jest 10 minut. I tak zostaje nawet na 3 godziny i stoi w miejscu. Co może być przyczyna?