^
Skaner terahercowy

Patent Apple na terahercowe sensory sposobem na pomiar cukru?

Jaromir Kopp

12 lutego 2021

Wczoraj przeczytałem dwie ciekawe informacje. Jedna dotyczyła szeregu patentów na sensory wykorzystujące fale submilimetrowe, czyli z zakresu częstotliwości liczonych w terahercach. Druga informacja dotyczyła innego niż wskazane w patentach, zastosowania takich fal.

Fale submilimetrowe, czyli z zakresu 0,3 do 18 THz

Nie są to fale łatwe do wytworzenia. Urządzenia je generujące są zazwyczaj duże, skomplikowane i wymagające specjalnego chłodzenia, bo korzystają ze zjawisk zachodzących w nadprzewodnikach. Jednak ostatnio pojawiło się sporo rozwiązań, pozwalających na znaczną miniaturyzację generatorów takich fal i ograniczających potrzebną do ich pracy energię. 

Wracając do patentów, Apple planuje używać sensorów terahercowych, do skanowania otoczenia i wykrywania gazów potencjalnie niebezpiecznych dla życia. We wstępie do patentu, Apple opisuje problemy z obecnie stosowanymi sensorami, które są dedykowane do poszczególnych gazów, wymagają otworków w urządzeniu i zajmują miejsce. Wg Apple sensor terahercowy nie wymaga otworków, bo wystarczą mu anteny i może rozpoznawać szeroki zakres substancji. Dodatkowo Apple opisuje sposoby jego pracy minimalizujące zużycie energii.

Analiza za pomocą fal terahercowych

Tego samego dnia, Apple Insider opublikował art. łączący ten patent z bezinwazyjnym pomiarem glukozy we krwi. Wg informacji z prac naukowych, fale terahercowe mogą wniknąć kilka milimetrów pod powierzchnię skóry, nie są jonizujące i nie są tym samym niebezpieczne (przy mocach wymaganych do takiego badania), a odbite od ciała mogą przynieść dane o zawartości poszczególnych związków chemicznych. Zresztą patent Apple obrazuje takie działanie, choć nie podaje wprost informacji o badaniu poziomu cukru we krwi.

Taki sposób badania mógłby być znacznie precyzyjniejszy nawet od analizy za pomocą popularnych glukometrów z paskami. Jednak z racji skomplikowania zagadnienia wątpię, czy zapowiadany pomiar cukru we krwi w nadchodzących Apple Watch s7 będzie korzystać z tej metody.

Przy okazji patent opisuje wykorzystanie tych fal do skanowania przestrzennego i precyzyjnego modelowania 3D również niewidocznej strony obiektu. Warto zaznaczyć, że fale terahercowe są silnie tłumione przez powietrze i zanikają po przebyciu kilku metrów.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

 1. Miniaturyzacja i Patenty

  Przede wszystkim problem jest z miniaturyzacją rozwiązania (w szczególności do rozmiarów zegarka). Przeskok Eniac -> PC był miniaturyzacją, ale do rozmiarów zegarka to inna bajka.

  Nie tylko nie spodziewałbym się takiego rozwiązania w AWs7, ale nawet nie w AWs10

  Czy można gdzieś znaleźć zestawienie patentów apple (rok ich otrzymania) z rzeczywistym wykorzystaniem w komercyjnych rozwiązaniach?

  • Timot3i

   To akurat bardzo ciekawa sprawa i z pewnością dałaby wgląd po jakim czasie dane patenty zostały wykorzystane. Super by było coś takiego.