^
Apple Mapc CarPlay i zgłaszanie incydentów

W iOS 14.5 w Apple Maps dodano możliwość zgłaszania wypadków i zagrożeń

Jaromir Kopp

10 lutego 2021

Nowa funkcja pojawiła się w mapach Apple na iPhone’ach wyposażonych w iOS 14.5. Użytkownicy będą mogli zgłosić wypadek, zagrożenie, kontrolę prędkości lub incydent za pomocą Siri, czy CarPlay.

Zgłaszanie utrudnień, wypadków i kontroli w Apple Maps

Ta funkcja znana jest od dawna z wielu innych programów nawigacyjnych. Teraz ma trafić do map Apple. Na razie trafiła do deweloperów i testerów i wygląda na to, że została uruchomiona „centralnie”, bo bety są już od jakiegoś czasu, a zgłaszanie zdarzeń pojawiło się dopiero wczoraj wieczorem wg Mac Rumors. Z Mac Rumors pochodzą też zdjęcia ekranów.

Apple Maps i zgłaszanie incydentów

Do zgłaszania można użyć ekranu iPhone, CarPlay oraz Siri. Rozpoznaje ona komendy:

 • Hey Siri, report an accident.
 • Hey Siri, there’s a hazard.
 • Hey Siri, there’s a speed trap here.
 • Hey Siri, there’s no longer an incident.

Niestety nie udało mi się tej funkcji uruchomić. Bardzo prawdopodobne, że działa ona jedynie w wybranych krajach (czytaj USA). Możliwe też, że jest związana ściślej z Siri. Właśnie Siri oznajmiła beta testerom, gdy wyruszali w trasę, że mapy mają nowe funkcje, wymieniając ich opcje.

Dajcie znać, czy komuś z Was uda się sprawdzić, czy rzeczywiście funkcja jest dostępna tylko za oceanem. Przypomnę, że trzeba mieć zainstalowaną betę iOS 14.5. Mnie na razie nie chce się wychodzić z domu.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

 1. sfinks

  a ja widzę na tych zrzutach ekranu coś znacznie ciekawszego, czyżby w końcu można było dodawać więcej punktów na trasie przejazdu? Chodzi mi konkretnie o przycisk „Add Stop”

  • Jaromir Kopp

   No patrz… a nie było tego wcześniej?