^
Apple Maps dodaj przystanek

Nowość w Apple Maps: dodaj przystanek na trasie przejazdu

Jaromir Kopp

10 lutego 2021

Kolejna nowość w mapach Apple czeka nas wraz z iOS 14.5. Tym razem dostępna w Polsce i długo oczekiwana. Będzie można dodawać „przystanki” na trasie przejazdu. Przy okazji mocno zreorganizowano panel nawigacyjny.

Dodaj przystanek, czyli postój

Rano pisałem o nowej funkcji w mapach Apple, czyli powiadomieniu o zdarzeniach, problemach i kontrolach na trasie, ale nie będziemy się z niej cieszyć w Polsce zbyt szybko. Na pocieszenie mamy jednak również mocno wyczekiwaną funkcję, czyli dodawanie przystanków przy „punktach zainteresowania”.

Aby dodać postój, należy wytyczyć przejazd i ruszyć w drogę. Opcja została umieszczona w wysuwanym panelu na dole ekranu, który został na tę okazję dość mocno przeorganizowany. 

Po puknięciu w ikonę „Dodaj przystanek” pojawiają się różne rodzaje punktów zainteresowań. Standardowo do dyspozycji mamy „posiłki”, których rodzaj zmienia się w trakcie dnia, stacje paliw, miejsca z kawą, parkingi, sklepiki i stacje ładowania.

Przystanki na trasie przejazdu Apple Maps

Z dostępnych punktów, na trasach, które tyczyłem, Mapy Apple nie znajdowały sklepików. Dodatkowo po wybraniu „kolacja” na liście pojawiały się tylko komisariaty policji. Być może Apple wie, że na komisariatach u nas dobrze karmią, zwłaszcza wieczorem. 

Kolacja na komisariacie wg Apple Maps

Przy wyświetlanych punktach podawana jest informacja o ile wybranie postoju (przystanku) przy nim, wydłuży trasę i zwiększy czas jazdy.

Funkcja dostępna jest w becie iOS 14.5 i jeżeli taką macie, dajcie znać, co udaje się Wam znaleźć na trasach.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (4)
L

4 komentarze

 1. Zacofanie Apple

  Nie można wcześniej było dawać przystanków!? No to rzeczywiście GoogleMaps wyprzedza o lata świetlne mapy Apple.

  Odpowiedz
 2. Parafraza

  Posiłki na komisariatach?

  Parafrazując komentarz Jaromira ze starego wpisu:
  „Ciekawe co Apple jeszcze sp***li”

  PS. No to na AppleCar warto czekać 😉 Będzie ładnie zaprojektowany, ale bezużyteczny.

  Odpowiedz
 3. sfinks

  A więc dobrze zauważyłem w poprzednim spisie 🙂 W końcu! Tego mi brakowało i mam nadzieję przede wszystkim że funkcja będzie również dostępna w mapach w na MacOS, gdyż 90% tras planuję właśnie tam.

  Odpowiedz
  • Jaromir Kopp

   Tak! Dzięki

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *