^
Tim Cook o prywatności

Apple udostępnia  przemówienie Tima Cooka na temat prywatności

Jaromir Kopp

3 lutego 2021

Apple udostępnił przemówienie Tima Cooka na swoim głównym kanale YouTube. Przemówienie, które Cook wygłosił na wirtualnej konferencji CPDP (Computers, Privacy, and Data Protection) zorganizowanej przez UE w zeszłym tygodniu, koncentruje się na znaczeniu prywatności. 

Tim Cook o prywatności

W dniu 28 stycznia 2021 r. prezes Apple Tim Cook wygłosił przemówienie na konferencji Computers, Privacy & Data Protection: Enforcing Rights in a Changing World (Egzekwowanie praw w zmieniającym się świecie). Ta wirtualna konferencja, organizowana corocznie w Brukseli, jest jedną z najważniejszych międzynarodowych konferencji na temat prywatności i technologii, w której uczestniczą liderzy ze środowisk akademickich, rządowych, społecznych i sektora prywatnego

Tak brzmi opis filmu zamieszczony na kanale Apple. Podczas wystąpienia Cooka padło kilka kluczowych wypowiedzi m.in. ta:

Jeśli firma opiera się na wprowadzaniu użytkowników w błąd, na wykorzystywaniu danych, na wyborach, które wcale nie są wyborami, nie zasługuje na nasze uznanie. Zasługuje na reformę

Całe przemówienie koncentruje się na zobowiązaniu Apple do ochrony prywatności i krytykuje firmy, których modele biznesowe są zbudowane na gromadzeniu jak największej ilości danych na temat swoich użytkowników. Wiele osób uważa, że Cook miał na myśli głównie Facebooka, choć nazwa firmy nie padła.

Cook w przemowie zapytał również „Jakie są konsekwencje nie tylko tolerowania, ale nagradzania treści, które podważają zaufanie publiczne do ratujących życie szczepień?”, „Co z konsekwencjami obserwowania tysięcy ludzi dołączających do grup ekstremistycznych, często poprzez rekomendacje proponowane przez system?”.

Dwunastominutowe wystąpienie Cooka znajdziecie na kanale Apple.

Zbiega się to w czasie z udostępnieniem do testów bety iOS 14.5 z funkcją blokowania śledzenia w aplikacjach.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (4)
L

4 komentarze

 1. Slave

  Wzruszające. Wierzę w każde jego słowo, bo to prawdziwy altruista, który nie pozwoli zrobić krzywdy nikomu. Szczególnie pracownicom z Shenzen.

  • Krzysztof P.

   Świat, polityka i wszystko inne co związane jest z pieniędzmi oparte jest na kłamstwie, oszustwie czy na nie domówieniu. Nie musisz szukać daleko, wystarczy się rozejrzeć, zastanowić, troszkę pomyśleć czy sobie przypomnic co ten czy tamten mówił, obiecywał, a jak to wyglada teraz. Dam Ci przykład: pewni ” Redaktorzy” rok temu ( 04.02.2020 ) rozpoczynali ( w trójkę ) nadawanie podcast’u i obiecywali , że kolejne odcinki będą ukazywać się z częstotliwością ok. dwóch tygodni!, przez ten czas ( tj. ROK!!! ) nagrali AŻ 7 odcinków! Teraz widzisz jak ma się prawda / obietnica itd…itp… do realiów życia codziennego. Żeby jeszcze się wytłumaczyli / przeprosili ( okazali szacunek dla słuchaczy ) to by było wszystko OK!, ale ich nawet na to nie stać.

 2. Pawel

  Usuniecei parlera z appstore to dla mnie zolta kartak dla aplle.

  • Jaromir Kopp

   Łamał regulamin w kilku punktach. Słusznie, że wyleciał.