Kategorie AktualnościPorady

Znalazłeś lukę w systemach lub usługach Apple? Zgłoś ją!

iOS 14.4 załatał trzy poważne luki, które wg Apple były wykorzystywane. Ktoś anonimowy je do Apple zgłosił i najprawdopodobniej otrzymał sporą nagrodę z programu „Bug Bounty”. Takim zgłaszającym możesz być i Ty!

Skomplikowanie i banalne „podatności”

Niektóre podatności w systemach są tak skomplikowanie, że nie jest na nie łatwo „wpaść”, ale i często, też również nie jest łatwo z nich skorzystać. Jednak są i inne, które wynikają z banalnych błędów przy programowaniu, jak niesławne niezabezpieczone „konto roota” kilka wersji macOS temu. Kolejne błędy wynikają z niemożliwości przewidzenia wszystkich zachowań, które pojawiają się, gdy system trafi w ręce użytkowników. Poniższy film to dobrze ilustruje.

Dlatego, nawet jeżeli nie masz wybitnej wiedzy programistycznej, czy z zakresu „IT”, masz szansę natrafić na coś, co jest niebezpieczne dla systemu i użytkownika. Jednak jeżeli już się na ślad potencjalnej lub faktycznej luki bezpieczeństwa trafi, to co z tym zrobić?

Zgłaszanie luki w zabezpieczeniach lub systemie ochrony prywatności

Apple na tą okazję stworzył specjalną stronę i adres mailowy. Uwaga: należy tam zgłaszać tylko problemy związane z zabezpieczeniami. Nie jest to miejsce dla skarg i wniosków. Takie problemy zgłasza się na feedbackassistant.apple.com.

Na stronie „Zgłaszanie luki w zabezpieczeniach lub systemie ochrony prywatności”, Apple skrupulatnie opisuje procedurę i to w języku polskim. Należy przygotować informacje na temat nazwy i dokładnej wersji systemu lub aplikacji, opisać zaobserwowane niebezpieczne zachowanie i dołączyć ponumerowaną listę kroków koniecznych do jego wywołania. Dodatkowo można dodać film lub inne pliki. Całość wysyła się mailem na wskazany w opisie adres. Jeżeli załączane są wrażliwe informacje, można treść zaszyfrować przy pomocy klucza PGP serwisu Bezpieczeństwa produktów Apple. Na dole wskazanej strony znajdziecie informacje o programie Bug Bounty Apple, czyli szansie na grubszą kasę.

Miłego polowania na pluskwy!  

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

1 rok temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

1 rok temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

1 rok temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

1 rok temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

1 rok temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

1 rok temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.