Kategorie Aktualności

Smartfony z Androidem tracą na wartości 2x więcej niż iPhone

I tak jest od lat. Kolejne raporty nadal potwierdzają, że iPhone trzyma wartość najlepiej. Interesująca jest też niewielka przewaga flagowych smartfonów z Androidem nad tanimi androfonami. Czy te wyniki nas dziwią?

Android traci znacznie więcej niż iPhone

Dane pochodzą od znanego i poważanego serwisu śledzącego ceny smartfonów na rynku wtórnym Bank My Cell. Widać jak na dłoni, że smartfony również te wycenione przez producentów porównywalnie z iPhone, po dwóch latach nie są warte nawet połowy swojej ceny zakupu (ledwie 40%). W tym samy czasie iPhone utrzymały aż 65% swojej wartości. Tańsze androfony straciły więcej. Są po dwóch latach warte ćwierć ceny zakupu.

W ciągu jednego roku średnia amortyzacja wartości wymiany nowego iPhone’a wynosi -16,70% (utrata wartości względem ceny zakupu). W tym samym czasie smartfony z Androidem utraciły -33,62%. W ciągu dwóch lat średnia amortyzacja wartości nowego iPhone’a wynosi -35,47%, w porównaniu z Androidem -61,50%. 

Duża przewaga iPhone’ów jest widoczna nawet po 4 latach od zakupu.

Interesujące jest to, że rok wcześniej raport pokazywał większe straty na wartości wszystkich smartfonów, po 24 miesiącach, choć iPhone również tracił najmniej. Smartfonom z iOS nie zaszkodziła nawet stosowana od kilku lat przez Apple polityka utrzymywania starszych modeli w sprzedaży, po obniżonych cenach.

Wśród iPhone’ów jest też jeden wyjątek. Tak rzekomo lubiany model iPhone SE po 8 miesiącach stracił na wartości aż 38%. W tym samym czasie droższe modele iPhone’ów utraciły mniej niż 17%. Widać, że nawet nowa technologia nie nadaje wartości starej oprawie.

Zadziwiające jest, że tak mocno tracą na cenie urządzenia z Androidem kosztujące 700$ i więcej. Te ponoć „porównywalne”, a czasem uznawane przez androfanów za „lepsze” od iPhone’ów urządzenia, jakoś nie potrafią dowieść swojej wartości. Być może problemem jest krótki okres wsparcia ze strony systemu lub gorszej jakości materiały i wykonanie.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

2 lata temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

2 lata temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

2 lata temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

2 lata temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

2 lata temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

2 lata temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.