Kategorie Aktualności

Koniec z instalowaniem „na lewo” aplikacji z iPhone na Macach z M1?

Jedną z ciekawych cech macOS 11 Big Sur na Macach z Apple silicon, jest możliwość instalowania aplikacji dla iOS i iPadOS dostępnych normalnie w App Store dla iPhone’ów i iPadów. Jednak nie każda taka aplikacja pojawia się w Mac App Store. Wybór zależy do ich wydawców. Do teraz był na to sposób.

Najnowsze bety i blokada „instalacji na lewo”

Nie tak dawno opisywałem Wam sposób i zalety instalowania niektórych aplikacji „iPhone’owych”, których wydawcy nie zdecydowali się na ich umieszczenie w Mac App Store. Przypomnę, że domyślnie wszystkie aplikacje dla iPhone’ów i iPadów są dostępne dla Mac z M1. Deweloper musi świadomie i samodzielnie taką możliwość wyłączyć. Wielu z tej opcji w mniej lub bardziej uzasadniony sposób skorzystało. 

Taka instalacja nie jest kradzieżą programu, bo można to zrobić jedynie dla aplikacji, które są na naszym koncie w „zakupionych/pobranych”. Jednak jest to sprzeciwieniem się woli wydawcy. Czasem te aplikacje po prostu działają na Mac źle lub bardzo źle. Jednak częściej pracują poprawnie, a deweloper z innych powodów je zablokował. Np. tak zrobił Google, Facebook, Netflix. Ten ostatni i tak uniemożliwił korzystanie z aplikacji posadzonych na macOS Apple silicon „na lewo” swoimi metodami.

Jednak wg doniesień 9 to 5 Mac, najnowsze bety macOS 11.2b2 i iOS 14.4b2 mają w kodzie ślady sugerujące, że nadchodzące wersje systemów mają ograniczyć proceder instalowania aplikacji iPhone’owych z pominięciem Mac App Store. Czy tak się stanie, jeszcze nie ma 100% pewności, ale nie byłoby w tym nic dziwnego. Mnie możliwość instalacji samodzielnej mocno zaskoczyła, choć przyznam, że z kilku aplikacji tak posadzonych na MacBooku Pro 13 z M1, często korzystam. M.in. są to aplikacje od Google’a (Analytics) i kilka bankowych. Inne moje ulubione aplikacje iPhone’owe są dostępne w MAS bez kombinowania. 

Jeżeli chcesz zdążyć z instalację skorzystaj z tego poradnika: Jak instalować aplikacje z iPhone’a na Mac z M1.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

2 lata temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

2 lata temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

2 lata temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

2 lata temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

2 lata temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

2 lata temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.