^
Zakazane aplikacjie z iPhone na macOS Apple silicon

Jak zainstalować Facebooka, YouTube i inne niedostępne dla Maców z M1 aplikacje iOS

Jaromir Kopp

25 listopada 2020

Jedną z cech macOS 11.x na Apple silicon jest możliwość instalowania aplikacji z iOS i iPadOS w wersjach oryginalnych. Jednak co zrobić, gdy wydawca aplikacji nie chciał udostępnić jej w Mac App Store?

Sposób na niedostępne w Mac App Store aplikacje z iPhone

Być może zastanawiacie się, po co na komputerze aplikacje z iPhone’a lub iPada, zwłaszcza oficjalnie niedostępne? Wyjaśnię na kilku przykładach. 

Sami wiecie, jak strona Facebooka potrafi zamulić nawet na szybkim komputerze. W aplikacji wszystko działa sprawniej. Instagram jest mało wygodny, ale pozwala na wykonanie szybkich interakcji bez szukania iPhone’a. YouTube może być też wygodniejsze w formia apki. Microsoft Authenticator też się przydaje, gdy mamy go pod ręką. Dodatkowo zainstalowałem moją ulubioną aplikację Eve dla HomeKit, której jakoś zabrakło w MAS, niedostępną już grę Marathon darzoną wielkim sentymentem i kilka aplikacji narzędziowych od Nordic i Espressif. Te ostatnie są w MAS. Aplikacja Allegro również się przyda, choćby do płatności za pomoc Apple Pay. Do Mój ING też znacznie szybciej można się zalogować w aplikacji, za pomocą Touch ID, a nie hasła rozbitego na literki w serwisie WWW.

Apple zintegrował wszystkie możliwe funkcje znane z iOS. Dostęp do pęku kluczy, kody uwierzytelniające z Wiadomości, dostęp do kamery, zdjęć, mikrofonu itp. Z wielu aplikacji daje się wygodnie korzystać, a dla gier są w systemie funkcje imitujące akcje z ekranów dotykowych np. za pomocą strzałek.

Jak zainstalować aplikacje z iPhone’a, których nie ma w Mac App Store?

Na początek ostrzeżenie. Są programy, które stawiają zaciekły opór np. Netflix. mBanku nie udało mi się aktywować. ING działa pomimo ostrzeżenia o „zrootowanym” smartfonie.

Aby zainstalować aplikacje, należy mieć je na iPhone. Przyda się też aplikacja do pobierania plików .IPA. Polecam iMazing nawet w wersji próbnej.

Po uruchomieniu iMazing i podpięciu kablem do komputera iPhone’a oraz jego uwierzytelnieniu należy go zaznaczyć po lewej i wybrać Apps.

iMazing biblioteka apek

Na dole klikamy w Manage Apps i w nowym ekranie na górze wybieramy Library.

iMazing pobierz IPA

Przy wybranych aplikacjach klikamy „chmurkę”: Pobierz. 

Gdy są już pobrane na każdej z menu skrótowego (ctrl+klik) wybieramy Export .IPA.

iMazing eksport IPA

Po zapisaniu aplikacji w postaci plików IPA wystarczy kliknąć dwukrotnie w taki plik w Finderze, aby macOS 11 sam go zainstalował i dodał do Aplikacji. 

Potem już pozostają testy poprawności działania. Uwaga: zdarza się, że aplikacja iPhone’owa za pierwszym razem nie bardzo chce działać. Proszę się nie zrażać, może się udać za kolejnym, a po pierwszym poprawnym uruchomieniu dalej, już nie powinno być problemów.

Programy zainstalowane tą metodą, niestety się nie aktualizują. Po ważniejszych uaktualnieniach należy pobrać je we wspomniany sposób i zainstalować ponownie.

Zwróćcie uwagę, że w ten sposób za pomocą iMazing, możecie pobrać jedynie aplikacje, które już są przypisane do Waszego konta i zainstalowane w iPhone. Co prawda sprzeciwiacie się woli wydawcy, ale jeżeli są to aplikacje darmowe to lub nie mają płatnych odpowiedników na macOS Big Sur, nikomu nie dzieje się finansowa krzywda.

Jeżeli znacie inne sposoby na pobranie plików .IPA dajcie znać w komentarzach.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (6)
L

6 komentarzy

 1. MIchał

  Dzięki wielkie. Super sprawa. Właśnie dodałem aplikacje, co chciałem i jestem zadowolony.

 2. gasky

  „dla gier są w systemie funkcje imitujące akcje z ekranów dotykowych np. za pomocą strzałek” – możesz rozwinąć tę myśl?

  Druga sprawa: chciałem sobie pograć w Heroes III HD, które parę lat temu Ubisoft wydał a następnie usunął z AppStore oczywiście nie oddając pieniędzy tym, którzy taką grę nabyli. Czy jest możliwość odpalenia takiej appki, która akutalnie nie jest przypisana do konta? Powiedzmy, że zdobyłem dostęp do takiego pliku IPA, ale przy próbie odpalenia dostaję informację: „This app cannot be installed beacause its integrity could not be verifed”. Jakieś pomysły jak to obejść?

  • Jaromir Kopp

   W na pasku menu pod nazwą aplikacji znajdziesz polecenie Touch alternatives, jak je włączysz to spacja i strzałki klaw. będą udawać pewne akcje palcem po ekranie.

 3. Joanna

  Mam wlasnie problem w zwiazku z zainstalowaniem programu imazing. Moj macbook w mac store tego nie widzi. Nowy system big sur. jak moge sobie pomoc ?

  • Jaromir Kopp

   Obawiam się, że już za późno. Apple w najnowszych aktualizacjach ograniczył możliwość instalowania „na lewo” aplikacji z iOS.

 4. klaudi

  Czesc, probowalam w ten sposob, niestety moj macbook Air 2020 nie chcial pobrać na koncu zadnej aplikacji.