^
RiP Music Memos

Music Memos, czyli Nagrania znikną z App Store

Jaromir Kopp

14 grudnia 2020

Kojarzycie tę aplikację? Pewnie nie, a Apple dobrze o tym wie (to się nadaje na początek piosenki). Jednak u mnie pozostaje pewien żal, bo aplikacja nie służyła wyłącznie do zapisywania muzycznych notatek i pomysłów. Pozwalała też na automatyczne i natychmiastowe dodanie akordów, linii basu i perkusji oraz drobne korekty.

Apple radzi: Zamiast Music Memos używaj Dyktafonu i GarageBand

Jednak pozostańmy jeszcze przy zaletach Music Memos.

Music Memos automatycznie analizuje podstawowy układ i sugeruje akordy odtwarzane dla każdego utworu. Następnie możesz usłyszeć, jak Twoja muzyka brzmi z realistycznym wirtualnym perkusistą i basistą, którzy jammuje razem z tobą. Jeśli Twój występ przyspiesza lub spowalnia, podobnie jak zespół. Możesz nawet dostroić energię i wydajność perkusji lub basu za pomocą kilku prostych elementów sterujących.

Music Memos

Tego Dyktafon nie zastąpi, a ładowanie się z każdym pomysłem do GarageBanda, nie jest ani szybkie, ani wygodne.

Na szczęście aplikacja z App Store zniknie dopiero w 1 marca 2021. Do tego dnia każdy może ją pobrać. Po 1 marca będzie dostępna na liście zakupów tylko dla tych, którzy już ją kiedyś zainstalowali. Niestety nie wiadomo jak długo. Apple zapewnia, że w iOS i iPadOS 14 będzie działać, ale czy zachowa zgodność z następnym systemem, nie ma pewności. Jeśli nie, to będzie źle świadczyć o programistach za nią odpowiedzialnych.

Tak czy siak, jeżeli macie jakieś zacięcie muzyczne, a jeszcze nie poznaliście tej aplikacji, to warto ją zbadać i zachować na liście „zakupów” (jest darmowa). 

Music Memos w App Store

Informacja Apple na temat sposobu przejścia do nadal wspieranych narzędzi: Przejście z notatek muzycznych do notatek głosowych.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. MIron

    Bardzo fajna aplikacja, używam od samego początku jak tylko się pojawiła. Szkoda, że jej nie rozwijali, bo w końcu mają te wszystkie sztuczne inteligencje, itd. w tle, ale nie skorzystali z okazji. Niby jest Garage Band, ale Music Memos to jak Notatnik vs Pages.
    Faktem jest, że nie trzeba tej apki używać za często, ale ponda 50 pomysłów mam tam zapisanych.
    Niestety nic podobnego nie widziałem w App Store.