^
Białe Google na ciemnym tle - dark mode - tryb ciemny

Google eksperymentuje z trybem ciemnym w przeglądarkach komputerowych

Jaromir Kopp

14 grudnia 2020

Kilka dni temu Google zaskoczył mnie ciemnym tłem w swojej wyszukiwarce. Korespondowało to z trybem ciemnym w systemie, który załącza mi się po zmierzchu. A dziś Google miał potężną awarię. OK. Nie sądzę, aby testy trybu ciemnego mogły mieć z tym coś wspólnego. Sam też nie ucierpiałem z powodu awarii, bo nie używam wielu usług Google’a.

Testy, testy i po testach? Co dalej z trybem ciemnym w Google?

Google tryb ciemny - dark mode

Tryb ciemny w systemie to fajna rzecz. Nie używam go stale, bo czarny tekst na jasnym tle jest zazwyczaj zdrowszy i czytelniejszy. Jednak wieczorem, wolę mieć ten tryb włączony. I wszystko jest cacy do momentu, aż jakaś niedostosowana strona np. Google w „walnie” mi białym po oczach.

Dlatego byłem równie zaskoczony co i zadowolony, gdy wyniki wyszukiwania w Google’u wyświetliły się na ciemnym tle. Niestety nie trwało to długo.

YouTube tryb ciemny - dark mode

Interesujące jest, że tryb ciemny zachował się u mnie w YouTube, na który raczej zaglądam sporadycznie. Być może już tam wcześniej był. Za to inne usługi Google’a nadal oślepiają mnie białym tłem.

A jak sytuacja u Was? Może macie jakiś sposób, aby ustawić tryb stron Google’a zgodny z trybem systemu?

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (5)
L

5 komentarzy

 1. Kuba320

  Google mógłby się w końcu ogarnąć z tym trybem ciemnym. Na razie wiem, że google tłumacz ma to zintegrowane z systemem na iOS, youtube ma zarówno w przeglądarce jak i aplikacji (ale trzeba ręcznie zmieniać, więc bez sensu). Taki DuckDuckGo ma tryb ciemny zintegrowany z systemem conajmniej od roku, niestety wyszukiwarka nie zawsze znajduje dokładnie to o co mi chodzi, więc na codzień jestem jeszcze zmuszony używać google’a. Na razie radzę sobie używając wtyczki Night Eye do Safari. Można ustawić, aby motyw stron zmieniał się zależnie od tego systemowego. Wada jest taka, że gdy motyw systemowy zmieni się zgodnie z naszymi ustawieniami to otwarte strony trzeba przeładować, aby załapały i z niektórymi stronami działa to nie najlepiej (np. Reddit).

 2. Harnaś

  W chrome można od około 2 lat włączyć tryb ciemny w wersji testowej, przeważnie działa dobrze.

 3. C-MOS

  No… dziś to im blackout wyszedł w wyjątkowo udany sposób 😉

  • Jaromir Kopp

   No dziś to sami trafili do czarnej… no do ciemnego trybu

 4. mójmac

  Oj fajnie jakby strona „mmm” miała tryb ciemny.