^
iOS iPadOS macOS watchOS tvOS

macOS 11.1, iOS 14.3, iPadOS 14.3 tvOS 14.3 watchOS 7.2 dostępne

Jaromir Kopp

14 grudnia 2020

Apple udostępnił najnowsze aktualizacje wszystkich systemów. Nowości jest sporo, ale największa z nich nas niestety omija. Nie będziemy mogli w Polsce jeszcze przez długo korzystać z usługi Fitness+. Ta jest wraz z aplikacjami, dostępna od dziś w kilku krajach anglojęzycznych.

Nie tylko Fitness+

Poza sporą ilości poprawek wprowadzono obsługę AirPods Max, czyli też dla większości z nas nic nadzwyczajnego.

W App Store pojawiły się już informacje o prywatności w aplikacjach. Informacje są wprowadzane przez wydawców programów i wyrywkowo weryfikowane przez Apple.

W Aplikacji TV pojawiła się osobna sekcja TV+. W końcu będzie można szybciej odnaleźć ten serwis. Bardzo brakowało łatwiejszego dostępu do platformy z produkcjami Apple.

Wprowadzono obsługę Apple ProRAW w iPhone’ach 12 Pro (Max) oraz obsługę tego formatu na innych urządzeniach w aplikacji Zdjęcia. Dodatkowo aparat przedni może robić lustrzane odbicie na telefonie iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone SE, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus i iPhone X. 

Podczas uruchamiania aplikacji za pomocą Skrótu, program Skróty nie zajmie już całego ekranu przed przełączeniem się na uruchomioną aplikację. Pojawi się tylko mały baner skrótów.

Obsługa uruchamiania klipów aplikacji poprzez skanowanie kodów zaprojektowanych przez Apple.

Opcja wyszukiwarki Ecosia do ustawienia w Safari.

W aplikacji Zdrowie możliwość wskazania ciąży, laktacji lub stosowania środków antykoncepcyjnych w zakładce Cykl w celu lepszego zarządzania okresami.

Powyższe funkcje to tylko część nowych możliwości po zaktualizowaniu. Część z nich oczywiście pasuje tylko do wybranych systemów, ale cześć np. udoskonalenia w TV, Zdjęciach, czy słuchawkach, jest wspólna.

Wygląda na to, że wersje RC 2 iOS i iPadOS 14.3 są takie same jak finalna. Nowa jest wersja macOS 11.1. macOS 11.1 niestety też ma taki sam numer kompilacji, jak RC. Niestety, bo mam wrażenie, że ostatnia beta była stabilniejsza.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (6)
L

6 komentarzy

 1. speacetronic

  Pytania dwa, pierwsze czy warto instalować Big Sur na Macbook Air Early 2014 ? jak to działa na takim sprzęcie? Drugie jak ma sprawa baterii w iPhone na iOS 14.3? Poprzedni 14.2 nie miał dobrych recenzji w tej sprawie.

  • Jaromir Kopp

   Nie podałeś parametrów. Ja mam Air 2013 i śmiga, ale mam i7 i 8 GB RAM.

 2. Teges508

  W Big Sur występuje problem z przywracaniem kopii systemu z Time Capsule poprzez Time Machine, ciągłe kominikaty że błąd systemu i brak połączenia z Time Capsule. Jak to ugryźć?

 3. Krzysztof

  Po wczorajszej aktualizacji do iOS 14.3 przestał działać internet LTE w iPhone XR. Nie mam dostępu do żadnych danych mobilnych.

 4. Gps

  Wow ! Po tym updacie to na ios mam przeogromną aktywność gps i mam/występuje tylko w przypadku znajdź mój iphone. Średnio 5-10 razy na minute pojawia się ikona aktywności gps 🙁

 5. Max

  No i „pupa”… Otwieranie notatek Apple Watch nie działa!