Apple silicon: Czy wentylator w M1 jest do czegoś potrzebny?

Wiele osób się zastanawia, czy wybrać tańszego MacBooka Air z M1, czy MacBooka Pro też z procesorem Apple. Poza obudową i jasnością ekranu Air różni się brakiem Touch Bara i wentylatora. Ten pierwszy brak jest rzeczą gustu i przyzwyczajeń, za to nad wentylatorem wciąż zastanawia się wiele osób. Sprawdziłem dla niezdecydowanych, czy wiatrak w M1 się na coś przydaje.

Czy wentylator w M1 jest potrzebny?

Odpowiedź brzmi: czasami, ale raczej rzadko. Jednak jeżeli chcecie poznać uzasadnienie i szczegóły to czytajcie dalej. 

Przy okazji poznajcie narzędzie powermetrics. To komenda w terminalu, która wydana z sudo na początku pozwala poznać dokładne, stale aktualizowane parametry procesora. Od obciążenia i taktowania każdego z rdzeni CPU, przez pobór mocy z podziałem na CPU (razem z innymi jednostkami obliczeniowymi), GPU, pamięć RAM i resztą wbudowanych w M1 elementów.

Ile energii zużywa M1?

Podaje się, że jego CPU jest „15-watowe”. Jednak to nie do końca jest prawdą. Cały układ potrafi zużywać więcej energii. Jednak nie udało mi się go zmusić do pobierania ponad 22 watów mocy. Jest to sumaryczny pobór dla wszystkich jednostek CPU, GPU oraz pamięci RAM. Nie umiałem też spowodować, aby sam układ graficzny pociągnął ponad 8 wat, ale próbowałem jedynie za pomocą Final Cut Pro i eksportu projektu.

Podczas spokojnej pracy „biurowej” takiej, jak przy tym artykule, cały M1 pobierał… w granicach 0,2 wata! Tak. CPU, GPU, RAM i cała reszta. To tyle, co nic w skali procesorów do komputerów przenośnych.

Kiedy włącza się wentylator w M1?

To jest bardzo interesujące. Zauważyłem, że komputer jest bezszelestny, gdzieś do 15 wat. Wentylator włącza się dopiero powyżej tej mocy i już po chwili, dość szybko rozpędza się tak, że jest wyraźnie słyszalny. Jednak, jeżeli obciążenie spadnie poniżej ~15 W wentylator w ciągu kilkunastu sekund zwalnia. W przypadku Intela potrafił wirować jeszcze kilka minut.

Bardzo ważne jest to, że nawet przy długim obciążeniu na poziomie 14-15 W wentylator się nie rozpędza, może nawet wcale się nie kręci, bo nie można go usłyszeć, nawet przykładając ucho do obudowy, która robi się jednak ciepła.

W jaki sposób można tak obciążyć komputer, aby M1 zaczął pobierać ponad 15 W? Nie jest to łatwe. Trzeba zapuścić na dłużej np. Cinebench lub inny program renderujący 3D, eksportować większy film z iMovie lub Final Cut Pro, albo kompilować duży i skomplikowany projekt. 

Podsumowując: jeżeli nie zamierzacie często renderować dużych projektów wideo lub audio, nie tworzycie grafiki 3D, nie kompilujecie wielkich aplikacji lub nie gracie całymi godzinami, to wentylator w M1 jest zbędny. Air poradzi sobie z ciepłem 15 wat bez trudu i zmniejszania taktowania, a to niewiele mniej niż maksymalna moc, którą udało mi się wydusić. 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

2 lata temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

2 lata temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

2 lata temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

2 lata temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

2 lata temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

2 lata temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.